Bizim Mecmua dergilerinin incelenmesi
Examination of magazines of Bizim Mecmua
  1. Tez No: 105179
  2. Yazar: HALİT YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ORHAN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
. ÖZET Bu çalışmada 1922(28 sayı), 1925(9 sayı) ve 1927(37 sayı) yıllarında yayınlanan Bizim Mecmua dergileri incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Dünyada ve Türkiye'de Çocuk Dergiciliği Bizim Mecmua(1922) dergisiyle aynı dönemde yayınlanan bir derginin(Çocük Dünyası) incelenmesi, Bizim Mecmua dergilerinin genel özellikleri, yayın periyodu ele alınmıştır. İkinci bölümde konu(yazı) başlıklarına göre düzenlenmiş fihrist bulunmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde de şiirlerin, piyeslerin ve roman tefrikasının çevirileri yer almaktadır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, Bizim Mecmua magazines, which are published in dates 1922 (28th edition), 1925 (9th edition)and 1927 (37th edition), are examined. This work contains three sections. In the first section, these topics are studies: Child Magazine in the World and in Turkey, an examination of the magazine (Çocuk Dünyası) which was published at the same period as Bizim Mecmua (1922), the general characteristics and publicaton period of Bizim Mecmua magazines. In the second section, an index, which was designed according to the titles of subjects (articles), is presented. In the third section of this work, poems, translations of plays' and chosen texts'summaries are presented. HI