Malumat mecmuası (25-50. sayılar) inceleme ve seçilmiş metinler
Malumat journal (25-50. issues) survey and selected texts
- Tez No: 218964
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 561
Özet
Bu tez çalışmasında, edebiyatta yenileşme faaliyetleri gösteren oluşumlara karşıtlığı ön plana çıkan Malumat Mecmuası'nın; yayımlanan yazılarından yola çıkılarak kendi devrinde bu misyonu nasıl gerçekleştirdiği, edebî anlayışlardaki kutuplaşmalarda aldığı cepheye bağlı olarak dönemin edebî atmosferine nasıl katkı sağladığı ele alınmaktadır.?Giriş Bölümü?nde; Malumat Mecmuası'nın yayımlandığı dönemin siyasi, sosyal ve kültürel panoraması çizilmiş, bu dönem hakkında araştırma yapan değişik araştırmacıların görüşleri doğrultusunda bu devrin göze çarpan önemli hususiyetleri belirtilmiş ve değerlendirilmiştir.?1. Bölüm?de, aynı dönemde yayımlanan diğer dergilerden bahsedilmiş, dergilerin muhtevaları da kısaca belirtilerek toplumun o dönemdeki kültürel talepleri ve yönelimlerine ışık tutulmaya çalışılmıştır.?2. Bölüm?de, derginin yayın amacı, ilkeleri, şekil özellikleri, işlediği konular ele alınmış, derginin yazar kadrosu, hakkında bilgilere ulaşılabilenler doğrultusunda tanıtılmıştır.?3. Bölüm?de, dergide yer alan edebî yazılar türlerine göre sınıflandırılmış ve değerlendirilmiştir.?4. Bölüm?de, dergiden seçilerek hazırlanan metinler yayın düzenine riayet edilerek Latin harflerine çevrilmiştir.?5. Bölüm?de, dergide yayımlanan yazıların kronolojik indeksi verilmiştir.?6. Bölüm?de, edebî yazıların yazarlarına göre alfabetik indeksi sunulmuştur.Bu çalışmayla mecmuaların edebiyat alanında gerçekleştirdikleri değişimler, atılımlar, öncülükler çerçevesinde, Tanzimat'la Servetifünun arasında kalan dönemin mahsulleri olan dergilerden Malumat'ın edebî faaliyetlerini sunmaya çalıştık. Mecmua, yayın hayatı boyunca yeni tarz eserlerden ziyade eski edebiyat ürünlerinin sergilendiği bir yayın organı olmuş, edebiyattaki değişmelerle beraber zaman içinde kendine şiar edindiği edebî görüşler geçerliğini yitirmiş ve bu nedenle gündemden düşmüş, unutulmaya terk edilmiştir. Sonuç olarak, edebî yönden kaliteli sayılabilecek eserlerin yer aldığı bu mecmuanın incelenmesi, o dönem şair ve yazarlarının edebiyata kattıklarının ortaya çıkarılması ve hatırlanması açısından bir hayli önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how Malumat Periodical tried to fulfill a mission of being against new literal tendencies and styles at the time of its publication and how it contributed the literal atmosphere in relation to its stance towards the polarizations seen in literary visions.In the ?Introduction? part, the political, social and cultural panorama of its publication period is given and according to some researchers? studies prominent features of this era are pointed out and evaluated.In the ?1. Chapter?, other periodicals in the same era are introduced and by mentioning their contents cultural demands and tendencies of the society of that time are enlightened.In the ?2. Chapter?, the mission, principles, formal properties and content of the periodical are presented. In addition to this the writers of the periodical are introduced.In the ?3. Chapter?, literary texts in the periodical are classified and evaluated according to their genres.In the ?4. Chapter?, texts chosen from the periodical are transcripted from Arabic to Latin alphabet.In the ?5. Chapter?, the chronological index of the texts is given.In the ?6. Chapter?, the alphabetical index of the literary texts according to their writers is presented.By this study it is aimed to present the literary activities of Malumat Periodical which was in favor of classical literary works and was forgotten in time as the writers? literary conceptions were changing and new approaches and styles were being used. In conclusion, it is important to examine this periodical in which there were qualified literary texts in order to expose and remember the contributions of the writers of that time to the literature.