Freedom of expression in Turkey
Türkiye'de düşünce özgürlüğü
  1. Tez No: 105191
  2. Yazar: MUSTAFA ZEKİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Law, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Düşünce Özgürlüğü üç bölüme ayrılarak ele alındı. Bunlar; Düşünce Özgürlüğünde Kurumsal Temel, 1961,. 1982 Anayasalarında Düşünce Özgürlüğü ve Uluslar arası düşüncelerde, hususiyle Avrupa İnsan Hakları Komisyonu divanında düşünce özgürlüğü. Birinci bölüm olan kurumsal düşünceyle hukuki ilişkili düşünce özgürlüğünün tarifi, düşünce özgürlüğü oluşturma unsurları, bu unsurları diğer ifade şekilleri belirtilerek tespiti, Düşünce Özgürlüğünün varlığı için şekli hürriyetler, düşüncenin dışa vurulmasıyla ilgili hürriyetler gibi konuları içermektedir. Bu işlenen konularla düşünce hürriyetinin haklar kategorisinde yeri ve önemini belirtilmiş, düşünce hürriyetinden ne anlaşılması gerektiği kapsamına neler girdiği açıklanmıştır. İkinci bölümde ise 1961 ve 1982 anayasasında düşünce özgürlüğünün nasıl düzenlendiği işlenmiştir. Bu çerçevede anayasalardaki düzenlenerek konusundaki doktrindeki tartışmalar derinlenmesine izlenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede düşünce özgürlüğü için öngörülen sınırlar var mıdır, varsa bu sınırların sınırı nedir? Öze dokunma veya demokratik toplum düzeninin gereklerinden ne anlaşılması gerekmektedir. Anayasa Mahkemesi bu kavramları nasıl yorumlamaktadır gibi konular işlenmektedir. Üçüncü bölümde; Uluslar arası bildirgelerde düşünce özgürlüğünü nasıl düzenlemiştir. Bu konudaki bildirgelere değinilmiştir. Öte yandan özellikle Avrupa ülkelerinin anayasalarında düşünce özgürlüğü ile ilgili maddeler alıntı yapılarak bu konuda bir fikir oluşması sağlanmıştır. Bu bölümün önemli konusu olan Avrupa İnsan Hakları Komisyonu ve Divanında bu konu nasıl ele alınmıştır? Nasıl yorumlanmıştır? Divanın önüne gelen şikayetler konusundaki verdiği kararlar örnek olarak aktarılmış. Böylece düşünce özgürlüğü konusunda bir Avrupa standardı çizilmeye çalışılmıştır. Bu IXçerçevede Türkiye'den yapılan şikayetler özellikle belirtilmiş ve eksikliklerinin altı çizilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak; Düşünce Özgürlüğü doktrinde nasıl anlaşılmıştır. Pozitif hukukta nasıl yer almıştır. Yerel ve uluslar arası mahkemeler nasıl yorumlamıştır sorularına cevap vermeye çalışılmış, böylece konunun vuzuha kavuşması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Freedom of expression is examined in three parts in this study. Theoretical basis of freedom of thought, 1961, 1982 constitutions and freedom of thought, and its place in international platforms, especially in the European Human Rights Commission and its Council. In the first part, the theoretical basis, the relationship between thought and law, definition of freedom of thought, elements of freedom of thought, other forms of expression which are not deemed as expression of thought, required elements for the existence of freedom of thought and related freedoms are tried to be argued. The place and importance of freedom of thought in the category of rights are analysed in this part. The second part argues the arrangements of freedom of thought in the constitutions of 1961 and 1982. The doctrinal debates about constitutional arrangements are tried to be deeply analysed. In this respect, the limits of freedom of thought, influence upon the core, or requirements of a democratic social structure and the meaning of these concepts are examined. Decisions of the constitutional court upon these concepts are also argued. The third part tried to analyse the international documents of freedom of thought. The articles related to the freedom of thought in the constitutions of the European countries are quoted to reach a common view. European Human Rights Commission and the Council's decisions of the freedom of thought are analysed. Sample decisions of the Council are argued. A European standard of freedom of thought is tried to be reached. Complaints from Turkey and the faults are especially pointed out in this framework. VllAs a result, an answer is tried to be given for the issues of the place of freedom of thought in doctrine and positive law and in the decisions of local and international courts. In this way, an illumination and clarification of the issue is sought. VUl