Abdullah Kadri'nin (Ötgen Künler) romanında geçen deyimlerin incelenmesi
- Tez No: 105192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KUTALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Ünlü Özbek yazan Abdullah Kadirî'nin ilk ve en ünlü romanının adı, Ötgen Künler'dir. Roman, Türkistan'ın komünist Rusya'ya esir düşmeden önce, çarlık Rusyası tarafından hanlıklara bölündüğü dönemden ve bu dönemde Türkistan hanları arasında dönen entrikalardan söz etmektedir. Ötgen Künler, Özbek edebiyatının ilk romanı kabul edilmektedir. Roman, realist bir üslûpla kaleme alınmıştır. Romanda iki yüzü aşkın deyim bulunmaktadır. Bu deyimlerin Türkçe'deki anlamlan, deyim olarak karşılıkları, karşılığı bulunan ve bulunamayan deyimler, çalışmanın temelim oluşturmaktadır. Bu çalışmada ayrıca Abdullah Kadirî'nin sanat anlayışı ve hayatı hakkında önemli bilgilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The well-known author Abdullah Kadiri's first and most famous novel is Ötgen Kinder. The novel is about the period when Türkistan was didided into sovereigns by tsardom Russia before Türkistan was captured by communist Russia and about the tricks between Türkistan sovereigns at that time. Ötgen Künler is regarded as the first novel of Uzbek literature. The novel is written in a realistic style. There are more men 2 hundred idioms in the novel. The Turkish meanings of these idioms are base to this study. İn this study, there are also important information about Abdullah kadiri's approach to art and his life. n