The increasing role of NGO in international relations system
Uluslararası ilişkiler sisteminin yükselen değeri: NGO
  1. Tez No: 105190
  2. Yazar: ENGİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Uluslararası İlişkiler Sistemi içinde kritik bir öneme sahip olan NGO (Non Governmental Organization) olgusunu irdelemeye yöneliktir. NGO'ların tanımsal bir çerçeveye oturtulabilmesi, uzun süredir akademisyenlerin ilgi alanında olduğundan, öncelikle kavramın içeriği ve kapsama alam üzerinde durulmaktadır. Ardından NGO'ların tarihsel gelişim süreci perspektifinde belli başlı kilometre taşlarına değinilerek, karakteristik özellikleri ve kategorizasyonuna ilişkin veriler sunulmakta. İkinci bölümde, NGO'ların toplumsal bazdaki etkisinden hareketle yolaçtığı değişimler ile; devlet, NGO ve toplum arasındaki interaktif yapıdan bahsedilmektedir. Akabinde, NGO 'nun Global Sistemdeki rolü, aktiviteleri ve çalışma tarzları açıklanarak, çalışma şu sonuca odaklanmaktadır: NGO olgusu 21. Yüzyılın serencamesinde nirengi bir nokta teşkil edecek ve bu gönüllüler ordusu geleceğimizin şekillenmesinde vazgeçilmez yapı taşlarından biri olacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation tends to scrutinize the Non Governmental Organization (NGO) event that has crucial importance in international relations system. The study is composed of three chapters. Since international scholars are interested in defining the NGO for long time, the framework and ingredients of NGO concept were firstly tried to recognize. After that there is being presented sufficient information concerning their characteristics and categories by concentrating on basic milestones in perspective of their historical process. In the second part, the relationship among NGOs, states and societies is being mentioned via stressing the impact of NGOs at social level. Finally, the roles of NGOs and their activities in the global system are being explained and the thesis is being emphasized that NGOsTffe indispensable parts of international relations system which will shape the 21st century.