Change and countiuity in Turkish foreign policy in the post cold war era with respect to Palestine case
Türk dış politikasında soğuk savaş sonrası dönemde Filistin konusunda değişim ve süreklilik
  1. Tez No: 105196
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Tezin ilk bölümünde Cumhuriyetin ilanı ile birlikte yeni kurulan ve yeni oluşturulmaya çalışılan bir devlet olarak. Türkiye'nin dış politikasının temellerinde yatan mantığın neler olduğu incelenmye çalışılacaktır. Bu bölümde, Cumhuriyet'in kurucu babalarının oluşturmaya çalıştıkları Batılılaşma merkezli dış politika anlayışının temelleri, Osmanlı dönemine nazaran daha hızlı ve radikal bir Batılılaşma sürecine giren ülkenin kurucu babalarının kimlikleri ve ülkenin siyasi tarihinde baskın bulunan gelenekleri ile nasıl bir şekil aldığı incelenmeye çaılışılacaktır. Bu bölümde ayrıca, Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen yeni kimlik ve ona uygun (dış) politikalara göre birbirinden gittikçe uzaklaşmaya başlayan devlet ve halk kimliklerine göre dış politika anlayışının nasıl olduğu incelenmeye çalışılacaktır. Bir sonraki bölümde de Türkiye'de Filistin sorununun Soğuk Savaş sırasında hangi kaygı ve ktiterlere göre değerlendirildiği incelenecektir. Bu bölümde kısaca Osmanlı 'mn son döneminden başlayarak ikinci dünya savaşıyla birlikte Türk dış politikasında devlet ve halk katmanları arasında Filstin sorunu nasıl algılandığı ve buna gore devlet kimliği ve halk kimlikleri arasında bu sorunun nasıl değerlendirildiği ve buna gore politika yapımı nasıl şekillendiği incelenecektir. Tezin diğer kısmım ise Soğuk Savaş sonrasında Türk dış politikasında Filistin sorununa yönelik ciddi değişimin sebepleri ve bunun altında yatan 150 yıllık Batılışama vemodernleşme projesinin, devlet kimliğinin etkisi oluşturmaktadır. Bunun yanında tezin teorik temeli olarak alınan Devlet kimliği ile Halk kimliklerinin etkileşiminin Soğuk Savaş sonrası döneme nasıl yansıdığı incelenmeye çalışılacaktır. Tezin ana konusu olacak olan bu bölümde Soğuk Savaş döneminde izlenen dış politikanın Soğuk Savaş sırasında izlenen politikadan nasıl ayrıldığı ve buna neden olan etkenlerin neler olduğu halkın ve devletin kısa ve uzun dönemli kimlik ve siyaset dönüşümleri dikkate alınarak incelenmeye çalışılacaktır, (kendi içinde de ayrılan Devlet ve Halk'ın dış politika anlayışları teorik temel olarak alınarak Soğuk savaş sırasında ve sonrasında genel olarak Türk dış politikası değerlendirilmeye çalışılacaktır.) Filistin sorunu, özünde barındırdığı farklı kültürler, dinler ve milletler ve bölgesel ülkeler ile bunlarla etkileşim halinde bulunan uluslararası sistem ve bu sistemin aktörlerinin ilgi ve etki alanında bulunması açısından 20. yy dan 21. yy taşman en önemli cihanşümul insanlık sorunların başında gelmektedir. Bu yönüyle Türk dış politikasında Filistin. sorununun incelenmesi sorunun çok yönlü ve çok değişkenli bir denklemin öğesi olması açısından Türkiye'nin ve bölgenin“ruhunun”anlaşılması açısından faydalı olacaktır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter, the mail mentality behind the basic principles of the foreign policy making process of Turkey as a newly emerging state during and after 1920's are under investigation. In this part the after examining the new identity formation process of the state,, foreign policy understanding of the ruling elite based on the new identity based on westernization will be examined. Later foreign policy understanding of the founding fathers of the new Republic will be examined. In the following chapter, how was the Palestinian Question during the Cold War was understood in Turkey will be examined. In this part, shortly, the Palestinian Question starting from the Ottoman period including the Republican Era and the post- WWII period will be examined. The main concern in this part will be about how the Palestinian Question was evaluated among societal strata and the state that affected the foreign policy making process in the country. The procedural change in the conduct of foreign policy towards Palestinian Question that, I argue that, derives its roots from the 150 year-old westernization processes that formed the state identity in Turkey will be the topic of the following chapter. Therefore, while examining the procedural change in foreign policy making in the post-Cold War era the main concern will be related with the gap and interaction between the state and societal identities in the country. In this chapter the differences between the policy making and orientation during and after the Cold War will be examined. To achieve this aim the Vlltransformation of the identities of the society and its interaction with the state vis a vis foreign policy application will be examined. Palestinian Question, that is composed of interaction between different religions, cultures» nations, countries and international system, is one of the most important humanitarian problem than contemporary civilization brought from the 20th century to the new Millennium. Therefore, to examine Palestinian Question in Turkish Foreign Policy will be helpful to understand the multi-faceted problem that will illuminate the essence of Turkish foreign policy and the region. vm