Human resources management in corporation
Şirketlerde insan kaynakları yönetimi
  1. Tez No: 105197
  2. Yazar: EJDER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
KISA ÖZET İnsan kaynaklan yönetimi her geçen gün ülkemizde çok önem kazanmaktadır.İş hayatında makinalardan daha önemli bir unsur olarak ortaya çıkmaya başlayan insan kaynaklan profÖsyonelleşmeye başlayan şirketler için vazgeçilmezdir.Dünyadaki gelişmelere paralel olarak insan kaynaklan ülkemizde değerini geç almaya başlasa bile son dönemlerde ortaya çıkan rekabet ve ekonomik kriz gibi unsurlar şirketlerin insan kaynaklarına olan ihtiyacı dahada artmıştır. Şirketlerdeki insan kaynakalarına duyulan ihtiyacı ve insan kaynakalnnın yürütme görevi İnsan Kaynaklan etiminindir. Bende tezimde İnsan kaynaklan Yönetimini iki bölümde inceledik.Birinci bölümde insan kaynaklan yönetiminin teorik olarak ele aldık.Teori kısmında insan kaynaklarının ortaya çıkışı,önemi ve şu anda Türkiyedeki durumundan bahsettim.Tezimin ikinci kısmında İnsan Kaynaklanmn Yönetimi ile alakalı bir pratik yaptıkİnsan Kaynaklan Yönetimini bizzat iş başında görmeye çalıştık.Anket sorulanyla ve aldığımız cevaplarla bir şirketin İnsan Kaynaklan ile alakalı yapısını ortaya çıkarmaya çalıştık. Anahtar Kelimeler İnsan Kaynakları Yönetimi Şirketleri Planlama Safhaları Türkiyedeki Şirketler İnsan Kaynaklarının Gelişimi Şirket Analizi III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EJDER KILIÇ AUGUST 2001 HUMAN RESOURCES MANAGEMENT IN THE CORPORATION In this thesis I have attempted to handle both the theoretical and practical aspects of Human Sources Management that have been described above. The thesis consists of three basic chapters. In the first chapter, human resources itself has been analyzed in detail. In particular, the importance attached to human resources and its origins have been focused on. Again, the definition and goals of this field have been clarified. In the second part, I underline the key terms that have been defined as the processes of human resources, such as planning, personnel admittance, performance assessment, education and development, career planning and business analysis. Similarly, I put forward the relative proportions active in Turkey, with some associated statistical data. The last part of the dissertation deals with practical application processes. This part examines the application of Human Sources Management under the light of the categories dealt in the previous theoretical parts, specifically in a particular textile organization named RONİ GİYİM SANAYİİ VE DIŞ TİCARET A.Ş. A company general management analysis form and the structural plan of the company were framed for this study. This form consists mainly of 77 questions that have selective answers.