Çatalca'nın tabii ağaç, ağaççık ve çalılarının peyzaj bakımından değerlendirilmesi
Landscape planning of Çatalca district
- Tez No: 105231
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
9. ÖZET On beş milyona yaklaşan nüfusuyla pek çok problemi bünyesinde taşıyan İstanbul'un yeşil alanları da gittikçe yetersiz bir duruma gelmektedir. Zaten her yıl artan insan sayısı oranında rekreasyon alanları da arttırılamamaktadır. Istanbul îzmit ve Kırklareli yönünde genişlemektedir. Anadolu yakasında kuzeye doğru ormanlık alanlar yer almakta, bunun da çoğunluğu iğne yapraklı- reçineli ağaçlardan oluşmaktadır. Barajların koruma havzaları ve orman köylülerinin inhisarında olan meşe baltalık sahaları ile askeri alanları hesaba katarsak bu yörede yeşil alanların halkın rekreasyon ihtiyacım karşılamak için planlamak imkansız olacaktır. İstanbul'un Trakya yakasında ise sadece Belgrad ormanları vardır. Kemerburgaz bölgesindeki ormanlar işe çoğunlukla iğne yapraklı ağaçlardan oluşmaktadır. Buralarda da peyzaj planlamaları sonucu halkın rekreasyon ihtiyaçları için ayrılabilecek yeşil alanlar sınırlıdır. O halde İstanbul'a çok uzak olmayan yeni alanlar aramak ve onları kullanıma açmak mecburiyeti vardır. Bu tip yerler bulundukça doğal yapıları bozulmadan halkın kullanımına açmak esas olmalıdır. Elbette bu gibi yerlerin yüksek peyzaj potansiyeline sahip olması da gerekir. İşte bu ölçülere uyan ve İstanbul'a oldukça yakın yerlerden birisi Çatalca ve çevresidir. Yöre bugüne kadar bakir kalmış, bir başka ifadeyle fazla tahribat görmemiştir. Yörede yaptığımız gözlemler ve literatür taramalarımız sonucu bu yerlerin İstanbullular için rekreatif alanları olabileceği kanaatini oluşturmuştur. Bu yerlerin peyzaj planlaması bitki türlerinin ve faunanın zenginliği sonucu ayrıca canlı bir bitki müzesi özelliği kazanacak halkın doğaya olan sevgisi de artacaktır. Çalışma alanımızın topografyası, jeolojisi, toprak ve iklim özellikleri etraflıca değerlendirilmiştir. Bitki örtüsü ağaç, ağaççık ve çalı türleri, yönünden detaylı bir şekilde incelenmiş ve cetveller halinde sunulmuştur. Çok zengin bitki türüne sahip bu bölgenin yeşil örtü materyali peyzaj planlaması gayesine yönelik olarak her tür için bitki tipi, yapraklılık durumu, çiçek açma zamanlan ve çiçek rengi, polenlerinin alerjiktik yönü ayrı ayrı belirtilmiştir. Taksonların bulundukları yer ve yoğunlukları ile peyzaj planlaması yönünden önemleri özet halinde verilmiştir. Bu bölge taksonları peyzaj planlaması yönünden yeterlidir. Ancak istenirse ekolojik şartlara uyum sağlayacak türlerin de çeşitliliği arttırma ve boş alanların yeşillendirilme yönünden kullanılması mümkündür. Çatalca ve çevresi ağaç, ağaççık ve çalı türleri, uzun yıllardan beri hayatlarını sürdürmüş ve büyük bir tahribat olmasa hayatlarını sürdürmeye de devam edeceklerdir. Özellikle kumul bitkilerin bunu kanıtlamışlardır. Bu çalışmamız genel anlamda bir peyzaj planlaması için ip uçları vermektedir. Her lokal merkez için ayrıca ayrıntılı peyzaj planlamaları yapılması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
43 I. ABSTRACT he greenery sites of the city of Istanbul bearing numerous problems with its jproximately fifteen million of population are becoming inadequate every passing day. i addition to this, no further recreation sites are being increased in line with the rate of opulation increase. İstanbul has been expanding in the directions of İzmit and Kırklareli. In the Anatolian side the woodlands are situated in the northern direction the most of «toich being composed of the conifera, pinales with resin“pine trees etc.”If we iclude the protection basins and the oak forest coppice sites which are monopolized by he villagers of region and the military zones, it will be apparently impossible to make preenery site planning to satisfy the recreational needs of the population in this region. Dn the Tracean side of İstanbul only the Belgrade forests is found as entire woodland, rhe woodland found in Kemerburgaz area are usually composed of the conifera, pinales trees. In these areas also, due to landscaping planning's the greenery sites that may be allocated to satisfy the recreational needs of the population is rather limited. Therefore it is a must to look for new sites in the vicinity of İstanbul and allocate the same to the use of public. As such sites will be found, it should be observed to allocate them to the use of public without interrupting their natural texture. It is indispensable that such sites must have high landscaping potential. One of the sites which complies with such requirements is Çatalca and its surrounding area. This area remained virgin so far, that is to say it was not severely damaged at all. Depending on the observations we have carried out in the region and at the end of our scanning concluded in the literature, it is strongly believed that these sites may well serve as recreation areas to the Istanbul people. With the landscaping planning to be made for these areas will contribute to the enrichment of vegetation species and the relevant fauna44 as well as gaining the feature of living vegetation museum which will result in the increase of love of nature for the general public. The topography, geology, soil and climatic properties of our working site are analyzed and duly studied in details. The vegetation in respect of trees, small trees, and bush species have been studied in the slightest details which are presented in tables and schedules therewith. The vegetation material of this region having a very rich plantation species have been specified separately in terms of type of plant for each and every species, foliary status, flourishing times, and colors, allergic features of their relevant polens etc. The significance of the sites in terms of location, densities of plot ratios in respect of landscape planning also given in brief. The classification of this area in terms of plot ratios is adequate for landscape planning. However, if required, it may be used for the purpose of either increasing the number of species which will be consistent with the area conditions and allowing the vacant areas for future vegetation's. In Çatalca and its surrounding area the trees, small trees, and bush species have maintained and survived accordingly so far. They will continue doing so "unless any major destruction would ever occur in the region. Particularly the sandy plants have evidenced this greatly. This study, in general sense, gives clues for a landscape planning. Moreover for every and each local center a detailed landscape planning may be considered.