Dengesiz şebekeden beslenen dengeli alternatif akım makinelerinin incelenmesi
The Examination of balanced alternating current machines are fed by unbalanced networks
  1. Tez No: 105245
  2. Yazar: ERSEN GÜNERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET DENGESİZ ŞEBEKEDEN BESLENEN DENGELİ ALTERNATİF AKIM MAKİNALARININ İNCELENMESİ Dengesiz sistemlerin incelenmesi ile ilgili literatür elektrotekniğin diğer konulanna oranla oldukça azdır. Simetrili bileşenler metodu, dengesiz sistemlerin etüdünde verimli bir araç olarak kullanılması nedeniyle, enerji sistemleri ile ilgili problemlerde, dengesiz şebekeden beslenen alternatif akım makinelerinin incelenmesinde ve otomatik korumada geniş bir uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışma 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, dengeli ve dengesiz sistemlerin tanımları yapılıp, tezin hazırlanmasındaki amaç anlatılmıştır. İkinci bölümde, dengeli ve dengesiz sistemler ile ilgili temel bilgiler verilip, simetrili bileşenler metodu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, simetrik ve simetrisiz yapılı şebekelerde dengeli ve dengesiz sistem gerilimlerinin etkileri ve şebekelerde bulunan duran ve dönen elektrik makinelerinin davranışlan araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, dengesiz şebekeden beslenen alternatif akım makineleri incelenirken asenkron makinelerin simetrili ve simetrisiz sistem temel eşdeğer devreleri çıkanlıp, akım, gerilim, güç ve moment ilişkileri anlatılmıştır. Beşinci bölümde, değişik bağlantı gruplu transformatörlerin dengesiz şebekeden beslenmesi konusu incelenmiştir. Altıncı bölümde, tez sonucunda ortaya çıkan düşünceler açık ve özlü bir biçimde verilmiştir. Yedinci ve son bölüm tartışma ve değerlendirmenin yapıldığı bölümdür. Tezde elde edilen bulgular bu bölümde tartışılarak değerlendirilmiştir. OCAK 2002 ERSEN GÜNERGİN IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EXAMINATION OF BALANCED ALTERNATING CURRENT MACHINES ARE FED BY UNBALANCED NETWORKS Literature about exanimation of unbalanced systems is little in comparison to other topics of electrotecnique, the theory symmetrical components is useful method for examination of unbalanced systems so this method has a wide application field in problems about energy systems, examination of alternating current machines are fed by unbalanced network and automatic protection. This study consists of seven sections. In the first section the definition of balanced and unbalanced systems have been made and the preparation aim of this thesis has been explained. In the second section fundamental information about balanced and unbalanced systems. Symmetry components method has been examined. In the third section affects of balanced and unbalanced voltage in symmetrical and asymmetrical networks and in this networks rotating and unrotating electrical machines' behaviours have been studied. In the fourth section while alternating current machines that are fed by balanced and unbalanced networks, are being examined. Symmetrical and asymmetrical systems fundamental equivalent circuits have been defined and relationships of current, voltage, power and moment have been explained. In the fifth section the feed of transformer have various connection groups has been examined. In the sixth section at the end of thesis study, ideas clearly have been given. In the seventh and last section discussion and evaluation have been made. In the thesis study retrieved findings have been discussed and evaluated. JANUARY 2002 ERSEN GÜNERGİN