Elektronik düz örgü makinelerinde CAD/CAM'li üretim teknikleri ve kam sistemleri
Production technics with CAD/CAM and cam systems on electronic flat knitting machines
- Tez No: 105246
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada elektronik düz örme makinalannda CAD/CAM sistemi ince lenmiştir. Birinci ve ikinci bölümde düz örmeciliğin tarihi gelişimi, genel bilgiler ve kam sistemleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde otomatik düz örme makinalan hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde örnek bir elektronik düz örme makinasının yapısı ve kam düzenlemesi incelenmiştir. Beşinci bölümde elektroniğin örme sanayiine uygulanışı ve tasarım sistemi nin temel esasları hakkında bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde dünyada mevcut CAD/CAM'lı düz örme makine üreticile ri ve sistemlerinin özellikleri sunulmuştur. Yedinci bölümde yapılan deneysel çalışma ile, CAD/CAM'li üretim tek niklerinin üretilen örme mamulün üretim süresi ve ağırlığına (kullanılan iplik miktarına) etkileri tablolar halinde sunulmuştur. Sekizinci bölümde genel değerlendirme ve sonuç verilmiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, CAD/CAM systems used in automatic flat knitting. machines have been studied. In the first and second chapter, the historical evoluation of flat knitting, basic information and cam systems have been explained. In the third chapter, general information about automatic flat knitting machines has been given. In the fourth chapter, the construction and cam systems of a sample electronic flat knitting machine have been studied. In the fifth chapter, some information about the adaptation of electronic into knitting industries and basic rules of design systems, have been given. In the sixth chapter, the manufacturers of flat knitting machines with CAD/CAM and the specifications of their systems have been offered. In the seventh chapter, the effect of CAD/CAM systems on the production time and the weight of knitting product has been offered with tables. In the eighth chapter, general evaluation and the results have been given. m