Şebinkarahisar ve çevresinin coğrafi etüdü
Geographical study of Şebinkarahisar and its surrounding
- Tez No: 72756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
n ÖZET ^>< DOKTORA TEZİ ŞEBİNKARAHİSAR ve ÇEVRESİNİN COĞRAFÎ ETÜDÜ Eren YÜRÜDÜR Tez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. İhsan BULUT 1998, Sayfa: 438 Jüri: Yard. Doç. Dr. İhsan BULUT Şebinkarahisar, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü içerisinde yer almaktadır. Giresun ili yönetim sınırlarındaki ilçenin merkezi, 40° 17' kuzey enlemi ile 35° 26' doğu boylamında, Giresun Dağlan'nın güney eteklerinde ve Avutmuş Çayı vadisinin kuzey yamaçlarında kurulmuştur. Yüzölçümü 1349 km2 kadar olan Şebinkarahisar, kuzeyde Dereli, kuzeydoğuda Yağlıdere doğuda Alucra, güneydoğuda Çamoluk (Giresun) ve yine güneydoğuda Akıncılar, güneyde Suşehri, batıda Koyulhisar (Sivas) ile kuzeybatıda Mesudiye (Ordu) ilçeleriyle komşudur. Kretase ve Eosen yaşlı volkano-sedimanter araziler, Miyosen yaşlı sığ deniz tortulları ile bunları kesen Kuvaterner yaşlı volkanik unsurlar, yörenin başlıca jeolojik elemanlarını meydana getirirler. Jeomorfolojik açıdan ise, Giresun ve Sançiçek dağlarının zirvelerinden Avutmuş ve Kelkit çaylarının vadilerine kadar uzanan sahalarda; adeta basamaklar meydana getiren aşınım yüzeyleri ile bu yüzeyleri parçalayan derin vadiler, sahanın genel görünüşünü oluşturur. Yan kurak İç Anadolu iklimi ile nemli Karadeniz iklimi arasında bir geçiş ikliminin yaşandığı Şebinkarahisar'da, yıllık ortalama sıcaklık 8.9 °C, ortalama yağış 572.2 mm. dir. Kelkit Çayı ve onun önemli bir kolu olan Avutmuş Çayı, yörenin en önemli akarsulandır. Kahverengi topraklar, kahverengi orman topraklan, kireçsizJcabverengiIll orman topraklan ve yüksek dağ çayın topraklarının yaygın olduğu yörede; meşe (Quercus), sançam (Pinus siylvestris), göknar (Abies nordmandiana), kavak (populus tremula) ormanlan, çalılık ve antropojen stepler ile alpin çayırlar hakim bitki örtüsünü meydana getirir. Şebinkarahisar nüfusu 1990 nüfus sayımına göre, 39 897'dir. Bu nüfusun % 42'si kır (16 567) ve % 58'i (23 330) kentte yaşamaktadır. Araştırma sahasında 1 şehir ve 57 köy yerleşmesinin yanısıra; 93 mahalle, 14 ağıl, 8 dam ve 4 mezraa ile 79 yayla yerleşmesi bulunmaktadır. Yöredeki meskenlerin çoğunluğu ahşap ve taş meskenler ile alt katı taş, üst katı ahşap olan iki katlı binalardır. Araştırma sahasmda, hayvancılığın ön planda olduğu bir tanm ekonomisi hakimdir. Tütün tarımı yapılan alanlarda, hayvancılık ikinci sırada gelmektedir. Ek iş olarak yapılan analık, hızla gelişen bir faaliyet olarak dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DOCTORA THESIS GEOGRAPHICAL STUDY of ŞEBİNKARAHİSAR and ITS SURROUNDING Supervisor: Yard. Doç. Dr. İhsan BULUT 1998, Pages: 438 Jury: Yard. Doç. Dr. İhsan BULUT Şebinkarahisar is placed in the part of the Eastern Black Sea of the Black Sea Region. The town centrum in the administration boundaries of the city of Giresun is situaded in the north slopes of the valley of Avutmuş River in the south sides of the Giresun Mountains in 40° 17' north latitude and 35° 26' east longitude. Şebinkarahisar, which has a superficies for 1349 km2, is surrounded by Dereli in the north, Yağlıdere in the northeast, Alucra in the east, Çamoluk (Giresun) and Akıncılar in the southeast, Suşehri in the south, Koyulhisar (Sivas) in the west Mesudiye (Ordu) in the northwest. Cretase and Eocene old flysch and volcanic-sedimantar lands, Miocene old shallow sea sedimentaries and Quaternary old volcanic elements which cut them occupy the main geological elements of the district. Also from the geomorphological view, the deep valleys, which separete tehese surfaces with the erosion surfaces made steps just like, in the areas from the tops of the Giresun and Sançiçek mountains until the valleys of Avutmuş and Kelkit rivers, create the landscape of the field. The average annual temparature, in Şebinkarahisar which has a transition climate between the damp Black Sea climate and the semi-dry inner Anatolia climate, is 8.9 °C, the annual rainfall is 572.2 mm. The most important rivers of this region are Kelkit River and the Avutmuş streamlet which is an important tributary of it. The oak ( Quercus), yellow-pine (Pinus Sylvestris), sapin (Abies nordmandiana), poplar (Populus tremula) forests, the bushes and the antropojen steppes and alpyn meadowscreate the bsic plant cover in that region the soilsof the high mountain grass, the delime brown forest soils, the brown forest soils and the brown soils are common. The population of Şebinkarahisar is 39 897 according to the cencus of 1990. 42 % of this population (16 567) live in the rural and 58 % of it (23 330) live in urban. In the search area, there are 93 neighborhoods, 14 folds, 8 sheds, 4 fields and 79 plateaus settlements in addition to the settlements of 57 villages and 1 city. The most houses of which the top floor is wooden and their bottom floor is rock. In the search area, it dominates an agricultiral economy in which the cattle breeding takes the most important place. The cattle breeding comes to the second plan in the villages in which the tabacco agriculture is made. The beekeeping, which is made as an additional work, calls attention as an activity grown up quickly.