Çeşitli aktif karbonlar kullanılarak atıksulardan adsorpsiyon yöntemiyle fenol giderimi
Phenol removal from wastewaters using various activated carbons by adsorption
  1. Tez No: 105289
  2. Yazar: GONCAGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUHİ DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada ticari granüler (Taneli) aktif karbon ve findik kabuğundan üretilen granüler aktif karbon kullanılarak atıksulardan fenol giderilmesi çalışılmıştır. Yapılan denemelerde, adsorpsiyon metodu ile fenol gideriminde adsorbent konsantrasyonu, karıştırma hızı, adsorbat konsantrasyonu ve sıcaklık parametrelerinin adsorpsiyon verimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Her iki karbon ile yapılan izoterm çalışmaları sonucunda sırasıyla ticari aktif karbon için Freundlich sabitleri Kf=33.11 ve n=0.98, fındık kabuğundan üretilen aktif karbon için ise Kf=6.039 ve n=0.26 olarak bulunmuştur. Adsorbat konsantrasyonu ve sıcaklık arttıkça verimin düştüğü, ayrıca adsorbent konsantrasyonu arttıkça verimin arttığı görülmüştür. Buna ilaveten karıştırma hızı arttıkça adsorpsiyon verimi hafifçe artmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to remove the phenol from wastewater, commercial Granular Activated Carbon (GAC) and GAC produced from hazelnut shell were used in this research work. The parameters such as adsorbent concentration, stirring speed, adsorbate concentration and temparature were investigated as effective parameters on the removal of phenol from wastewaters. As a result of the isotherm experiments of both commercial and produced carbon, Freundlich constants of Kf= 33.11, n= 0.98 and Kf= 6,0639 n= 0.26 were obtained respectively. It was concluded that increasing the adsorbate concentration and temparature were decreased adsorption efficiency, also increasing adsorbent concentration was increased the efficiency. In addition, it was seen that increasing the stirring speed, slightly increases the adsorption efficiency.