Çapraz akış mikrofiltrasyon tekniği kullanılarak aljinik asit ile endüstriyel atıksulardan ağır metal giderimi
Using crossflow microfiltration technique to algenic asid removing heavy metal from industrial wastewater
- Tez No: 105291
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Ağır metallerle çevrenin kirlenmesi insan ve hayvanların maruz kaldıkları sağlık sorunları dolayısıyla artan bir öneme sahiptir. Kurşun ve bakır iyonlarının sulu ortamdan ayrılmalarında aljinik asit kullanılmıştır. Aljinik asit-metal komplekslerinin sudan ayrılması ise 0.45 um por çaplı membran kullanılarak çapraz akış mikrofiltrasyon ünitesinde gerçekleştirilmiştir. pH 4'den sonraki pH'larda metal giderimlerinin hızla yükseldiği belirlenmiştir. Aljinik asit derişimi artışı metal giderimini yükseltmekte, başlangıçdaki metal derişimi arttıkça azalmaktadır. Birim aljinik asit başına uzaklaştınlabilen metal miktarı mM olarak her iki metal için aynı bulunmuştur. Bakır ve kurşun içeren çözeltilerden, kurşunun bakıra göre daha çok giderildiği belirlenmiştir. Kurşun giderimi üzerine bakırın daha az etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Uygulanan membran basınç farkı metal giderimleri üzerinde fazla bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Membran akılarının bakır için aljinik asit derişimi ile azaldığı, AP, pH ve başlangıç metal derişimi ile arttığı belirlenmiştir. Kurşun içinse aljinik asit derişimi ve pH ile çok az azaldığı, başlangıç metal derişimi ve AP ile arttığı tespit edilmiştir. Kursun için elde edilen akıların bakırdan yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Contamination of the environment by heavy metals is of growing concern because of health risks posed human and animal exposure. Alginic acid has been used in separation of copper and lead ions form water. The separation of alginic acid-metals complex was carried out in crossflow microfiltration unit by using of 0.45 u,m pore size membrane. It was determined that metal rejection raises rapidly over pH 4. The metal rejections increase with increasing alginic acid concentration and decrease with increasing initial metal concentrations. Removable metal amount as mM for both metal ions per alginic acid amount was found the same. It was occurred that lead removal was higher than that of copper from solutions containing lead and copper. It was concluded that copper had low effect on the lead removal. Applied transmembrane pressure drop has not significantly effect on the metal rejections. It was determined that membrane flux obtained in copper experiments decreases with alginic acid concentration and increases with AP, pH and initial metal concentration. Membrane flux decreases slightly with alginic acid concentration and pH, increases with AP and initial metal concentration for lead. It was found that flux obtained for lead is higher than that of copper.