Erzurum, Bayburt, Gümüşhane illeri ile Trabzon-Giresun sahil şeridi myxomycetes florası üzerine bir araştırma
An Investigation on myxomycetes flora in Erzurum, Bayburt, Gümüşhane cities and Trabzon-Giresun coast line
- Tez No: 105292
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET HASENEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Myxomycetlerin florası ile ilgili bu çalışmada Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Giresun illerini kapsayan geniş bir alan araştırılmıştır. Araştırma alanından toplam 577 örnek toplanmıştır. Bu örneklerden 57 tanesi doğal ortamında yetişen myxomycetlerdir. Diğer 520 örnekten ise“nemli oda kültürü”kullanılarak myxomycetler elde edilmiştir. Araştırma alanından toplam 74 myxomycet türü tespit edilmiştir. Bunlardan 20 tanesi doğal ortamından toplanan örneklerden, geriye kalan 54 tanesi ise nemli oda kültüründen elde edilmiştir. Doğal ortamından toplanan 20 türden 8 tanesi aynı zamanda nemli oda kültüründe yetişirken 12 tanesi sadece araziden toplanan örneklerden tespit edilmiştir. Myxomycetler en yoğun olarak Trabzon ve Giresun'un yüksek yaylaları ile bu yaylalardaki Picea orientalis ormanlarında bulunmuştur. Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane gibi oldukça kurak ve sert kış şartlarının hüküm sürdüğü ve fakir bir bitki florasının bulunduğu bölgelerden alınan örneklerde bile oldukça çok sayıda myxomycet türü bulunmuştur. Elde edilen türlerden Dictydium cancellation, Echinostelium minutum ve Arcyria pomiformis'e bütün araştırma alanlarında rastlanılmıştır. Araştırmada elde edilen türler dünyanın çeşitli yerlerinde benzer ya da farklı ortamlarından elde edilmiş türler olup, bunlar arasında Türkiye için yeni karşılaşılan türler Licea biforis, L. tuberculata, Cribraria argillaceae, C. intricata, C. microcarpa, C. macrocarpa, Tubifera ferruginosa, Lycogala exiguum, Arcyria globosa, A. nigella, A. magna, Trichia erecta, Dianema corticatum, Physarum leucopus, P. notabile, Craterium concinnum, Didymium anellus, D. crustaceum, D. nigripes, Comatricha acanthodes, C. pulchella, C. tenerrima, Lamproderma scintillans, Stemonitis axifera, S. smithii, S. her batıca' dır. Bu türlerden Dianema corticatum ve Craterium concinnum hem cins hem de tür düzeyinde Türkiye için yeni kayıtlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, which is about the flora of myxomycetes, searched a large area composed of Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, and Giresun cities. Total 577 samples were collected in the study area. 57 of them were myxomycetes growing in the natural habitats. Myxomycetes were provided from the other 520 samples by using moist chamber culture. In the study area, total 74 myxomycetes were determined. 20 of them were myxomycetes growing in the natural habitats and 54 of them were provided in the moist chamber culture. Out of 20 samples, while 8 myxomycetes were growing both in natural habitat and in moist chamber culture, 12 myxomycetes were detected only in the samples collected in the area. Myxomycetes were mostly found in the high plateaus of Trabzon and Giresun and Picea orientalis forests in these plateaus. Many myxomycete species were found even in samples collected in the area such as Erzurum, Bayburt and Gümüşhane where very dry and harsh winter conditions exist and there are poor vegetation. Out of the collected species, Dictydium cancellatum, Echinostelium minutum and Arcyria pomiformis were found all research areas. The species found in our study are those found in similar or different habitats in different areas in the world. But those which were found in Turkey for the first time are: Licea biforis, L. tuberculata, Cribraria argillaceae, C. intricata, C. microcarpa, C. macrocarpa, Tubifera ferruginosa, Lycogala exiguum, Arcyria globosa, A. nigella, A. magna, Trichia erecta, Dianema corticatum, Physarum leucopus, P. notabile, Craterium concinnum, Didymium anellus, D. crustaceum, D. nigripes, Comatricha acanthodes, C. pulchella, C. tenerrima, Lamproderma scintillans, Stemonitis axifera, S. smithii, and S. Herbatica. Out of these species, Dianema corticatum and Craterium concinnum are new records for Turkey in terms of both genus and species.