Sucuk üretiminde escherichia coli 0157:H7'nin gelişimi üzerine farklı nitrat dozlarının ve starter kültür kullanımının etkisi
The Effects of different nitrate levels and starter culture on the behaviour of E. coli 0157: H7 in sucuk production processes
- Tez No: 105295
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Araştırmada sucuk üretiminde farklı nitrat seviyeleri (0, 200 ve 400 ppm KNO3) ve starter kültür (Staphylococcus carnosus + Pediococcus pentosaceus) kullanımının Escherichia coli 0157:H7'nin davranışı üzerine etkileri incelenmiştir. Sucuk hamurlan E. coli 0157:H7 ile 106 CFU/g seviyesinde kontamine edilmiş ve starter kültürlü ve kültürsüz sucuklar üretilmiştir. Starter kültür ve E. coli 0157:H7 ilave edilmemiş sucuk hamurlarından hazırlanan sucuklar kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. Olgunlaşma - depolama süresince belirli periyotlarda (0, 3, 7, 10, 14, 21 ve 28. gün) sucuk örneklerinin E. coli 0157:H7 sayıları saptanmıştır. Ayrıca sucuk örneklerinde laktik asit bakteri (LAB), Enterobacteriaceae, Staphylococcus / Micrococcus ve Enterococcus sayıları ve nem, pH, nitrit, nitrit / nitrat ve tuz analizleri de yapılmıştır. Kontamine edilmiş sucuklarda olgunlaşma - depolama süresinin belirli günlerinde yapılan analizlerde E. coli 0157:H7'nin gelişemediği ve hatta sayısının süre ilerledikçe azaldığı tespit edilmiştir. E. coli 0157:H7 sayısı olgunlaşma - depolama süresince 14. günde 1.6 log birimlik ve 21. günde toplam 3.3 log birimlik azalma göstermiştir. E. coli 0157:H7 sayısı 28. günde tüm sucuk örneklerinde tespit edilebilir sınırın altına (
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The effects of different nitrate levels (0, 200 and 400 ppm KNO3) and starter culture {Staphylococcus carnosus + Pediococcus pentosaceus) on the behaviour of E. coli 0157:H7 in sucuk production processes were investigated in this study. Sucuk batters were contaminated with E. coli 0157:H7 (level of 106 CFU/g), and sucuks with or without starter culture were produced. Sucuks without starter culture and E. coli 0157:H7 were used as control. The count of E. coli 0157:H7 in sucuk samples were determined during ripening - storage period (0, 3, 7, 10, 14, 21 and 28 days). Laktic acid bacteria (LAB), Enter obacteriaceae, Staphylococcus / Micrococcus and Enterococcus counts, moisture, pH, nitrite, nitrite / nitrate and salt analysis were also recorded. It was determined that E. coli 0157:H7 didn't grow well in samples taken from the contaminated sucuk at spesific days of ripening - storage period even though the number of E. coli 0157:H7 decreased with time. The number of E. coli 0157:H7 decreased during ripening - storage period at a rate of 1.6 log unit in 14 day and total 3.3 log unit in 21st day. The number of E. coli 0157:H7 was below the detection limit in the 28 days of all sucuk samples. Immuno Manyetic Seperation (IMS) method employed in all of samples, results of Polymerase Chain Reaction (PCR) were positive for all groups except control sucuk samples. There was no significant differences in the number of E. coli 0157:H7 between the samples with or without starter culture. The count of Enter obacteriaceae, which was in high numbers in sucuk batter as a result of inoculation, decreased during ripening - storage period. The counts of Staphylococcus / Micrococcus and Enterococcus first increased during ripening period and decreased during storage period. The moisture content of sucuk samples decreased during ripening-storage period until the last week, and it was stabilized thereafter. The effect of starter culture on the pH decrease was very significant, the effect of nitrate levels x ripening-storage period intereactions were significant on E. coli 0157:H7 count. A significant increase in salt content of sucuk samples was determined during ripening - storage period due to drying.