Matematik derslerinin öğretiminde (I. devre 1,2,3,4,5. sınıf) başvurulabilecek eğitici-öğretici oyunlar
The Educational games which will be able to apply on the educational maths cources (first term, 1 st, 2nd, 3rd, 4th, and 5 th, prades of primary schools)
- Tez No: 105297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmayla; somut işlem döneminde olan, ilköğretimin birinci devresindeki (1, 2, 3, 4, 5. Sınıf) öğrencilere, soyut olan matematik dersini, eğitici-öğretici oyunlar yardımı ile daha ilgi çekici hale getirmek ve ağırlıklı olarak öğrenci merkezli ders" ortamını oluşturmaya yardımcı olmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada; ilköğretimin birinci devresindeki konulara ait -homojen olmayan- 53 tane eğitici-öğretici matematik oyunlarına ve konularla ilgili tekerlemelere yer verilmiştir. Bu oyunlar ve tekerlemeler; kaynak taraması, derleme ve bazı oyunlar da, uyarlama yapılarak matematik öğretimine kazandırılmaya çalışılmıştır. Oyunlar; sınıf içinde, salonda ve bahçede oynanan oyun türleridir. Elde edilen bilgilerin değerlendirilmesiyle, eğitici öğretici oyunlarla matematik öğretiminin daha kalıcı, daha kolay ve de daha eğlenceli olduğu saptanmıştır. Konu ile ilgili yeterli sayıda çalışma olmaması benzeri çalışmaların yapılaması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With this study, it is planned to make mathematics classes much easy and fun with educational games for students attending to 1 st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th, grades of primary schools. It is also schemed to help for establishing of mathematics classes having central education system. A-53-non homogenous educational mathematical games covering syllabus of 1st. grades of primary schools and rigmarole related to mathematical subject were tested in this study. Those games, rigmarole literature review, and some of those games have been re-adapted to mathematical education. The games can be performed in the classroom, outside of the classroom and anywhere at school by the students. The results show that the educational games made the learning of mathematics much easy, fun and last lunger. There are not many researches on educational games for mathematics education; therefore, it needs to be done similar rearches on it.