Pozitif conway polinomuna sahip pozitif düğümler
Positive knot have positive conway polynomial
- Tez No: 105298
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Conway' in metodunu kullanarak 810, IO5, 1047, 1Û62 düğümlerinin Conway polinomlannı ve bu düğümlerin örgülerini bulduk. J. M. Van Buskirk'in makalesinde verdiği teoremler yardımıyla bu düğümler için pozitiflik kavramları incelenmiştir. Bu düğümlerin örgülerinden hareketle çeşitli grup temsilleri elde edilmiş, yaklaşık olarak verilen Conway polinomlannm katsayıları çizimlerle desteklenerek tam olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this Thesis, we found out the Conway polynomials of 810, IO5, IO47, 1Ü62 knots via The Conway Methods and Braids relations for the same knots. Secondly, in view of Buskirk's paper we examine the positivity structure for these knots. We gave special groups representations of these braids obtained respectively 810, IO5, IO47, 1062 knots. At this time, we obtain the exact coefficient of the Conway polynomials of 810, IO5, IO47, 1062 knots. This observations supported by figures.