An Ottoman character recognizer
- Tez No: 10530
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YALABIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Osmanlıca Karakter Tanıma Özçilingir, Mustafa Yüksek Lisans Tezi : Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Neşe Yalabık Eylül, 1990. Bu tezde, Osmanlıca elyazısı için bir metin tanıyıcı sunulmuştur. Sayısallaştırılan Osmanlıca yazısı, inceltilir, ve kalem vurgularına ayrıştırılır, bunlar kalemin bir hareketini yaklaşık olarak bildirir. Bu kalem vurguları geometrik ve topolojik özelliklerine göre sınıflandırılır ve vurgu kütüphanesindeki en yakın bilinen vurgu ile eşleştirilerek onun numarasını alır. Sonuçta, numaralandırılmış bu vurgu zinciri çeşitli adımlarda istatistik ve kural temelli metodları uygulayarak, alternatif karakter zincirlerine dönüştürülür. Deneyler belirli bir stilde yazılmış elyazısı Osmanlıca metinleri üzerinde yapılmıştır. Sonuçlar ümit vericidir. mAnahtar sözcükler : Karakter tanıma, elyazısı tanıma, off-line karakter tanıma, yapısal yaklaşım, ayrıştırma, özellik çıkarma, Osmanlıca elyazısı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN OTTOMAN CHARACTER RECOGNIZER ÖZÇİLİNGİR, MUSTAFA MS. IN COMPUTER ENGINEERING SUPERVISOR : PROF.DR.NEŞE YALABIK SEPTEMBER 1990, 161 PAGES. In this thesis, a recognizer for Ottoman cursively written text is presented. Digitized Ottoman text is thinned and segmented into strokes that approximate the pen movement. These strokes are then classified using their geometrical and topological properties, and tagged by matching them against the template stroke library. Finally, the tagged string of strokes are combined in several steps into alternative strings of characters with their probability scores by applying statistical and rule based methods. The correct string is to be found by further processing. Experimental work was undertaken for handwritten Ottoman texts with a specific style. The results are found to be promising. Key words : pattern recognition, cursive script recognition, off-line character recognition, structural approach, segmentation,ABSTRACT AN OTTOMAN CHARACTER RECOGNIZER ÖZÇİLİNGİR, MUSTAFA MS. IN COMPUTER ENGINEERING SUPERVISOR : PROF.DR.NEŞE YALABIK SEPTEMBER 1990, 161 PAGES. In this thesis, a recognizer for Ottoman cursively written text is presented. Digitized Ottoman text is thinned and segmented into strokes that approximate the pen movement. These strokes are then classified using their geometrical and topological properties, and tagged by matching them against the template stroke library. Finally, the tagged string of strokes are combined in several steps into alternative strings of characters with their probability scores by applying statistical and rule based methods. The correct string is to be found by further processing. Experimental work was undertaken for handwritten Ottoman texts with a specific style. The results are found to be promising. Key words : pattern recognition, cursive script recognition, off-line character recognition, structural approach, segmentation,