Osmanlıca elyazısı harfleri çevrimiçi tanıma
Online handwritten Ottoman character recognition
  1. Tez No: 200833
  2. Yazar: YILMAZ EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER NALBANT, Y.DOÇ.DR. MUSTAFA BURUNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, hazırlanan arayüzdeki sınırlandırılmış alana fare ile çizilen Osmanlıca harflerin tanınması ve Osmanlıca metin editörüne aktarılması sağlanmıştır. Arayüzün tasarlanması için Delphi 6.0 görsel programlama dili kullanılmıştır. Tanınan harfler metin editörüne Unicode karakter sisteminde aktarılmıştır. Hazırlanan programda yapısal yaklaşıma ait yön kodlaması yöntemi kullanılmıştır. İlk olarak çizilen şekle ait yön bilgisi, başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki eğim, noktaların harfe ve birbirine olan uzaklıkları gibi karakteristik özellikleri çıkarılmıştır. Daha sonra çıkarılan bu öznitelikler harf tablosundaki her harfe ait özelliklerle karşılaştırılmış ve öznitelikler hangisine uyuyorsa çizilen şekil o karakter olarak tanınmıştır. Tanımlanan özellikler o harfe ait temel karakteristikler olduğu için genel kurallara göre çizilen her harf tanınmıştır. Harflerin genel doğru tanınma ortalaması %92'dir. Bu çalışmada öznitelik tabloları Nesih Hattına göre hazırlandığı için bu hat üzerinde doğru sonuçlara ulaşılmaktadır. Fakat öznitelik tabloları diğer hatlara göre oluşturulduğunda diğer hatların da tanınması sağlanabilmektedir. Tanınan karakter, Osmanlıca olarak metin editörüne aktarılarak düzenlenebilecek hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is online recognition of Ottoman letters that drawn on program interface by a mouse and transferring to Ottoman text editor. The program was prepared with Delphi 6.0 programming language. Recognized letters were transfered to Ottoman text editor in Unicode character set. Direction coding method related to structural approach has been used in the program. First of all, the characteristic features of drawing such as; directional features, gradient of starting and ending points, and the distance of points to letters and each other are calculated. Then, this calculated features are compared with the letters? features in the letter table. The drawing is defined with the most similar letter. As the main features are the defined features of that letter, all the letters which are drawn according to general rules are recognized. General recognition rate of Ottoman letters is 92%. In this work, as the feature tables are prepared according to Naskh fonts, the correct results could be found on this font. When the feature tables are occured according to other fonts we could supply the recognition of the other fonts. Finally, the recognized letters are transferred to Ottoman text editor in an editable form.