Matris teorisinin biyokimyasal kinetiğe uygulanması
Application of matrices theory to biochemical kinetics
- Tez No: 105309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Metabolik ağların kinetiğinin incelenmesinde sisteme ait matematiksel modelin kurulması önemlidir. Biyokimyasal kinetik teoride, bir Xt metabolitinin konsantrasyonunu gösteren xi nin reaksiyon boyunca değişim hızı her biri Xi metabolitinin stokiyometri katsayısı ile çarpımına karşılık gelen r-tane reaksiyon hızının toplamına eşittir, v -hız vektörü, N metabolitin sistem bileşenine nasıl katıldığını temsil eden stokiyometri matrisi ve x de konsantrasyon vektörü olmak üzere, bir metabolik sistemin kinetiğinin matematiksel modeli dx Ar - = Nv dt şeklinde lineer olmayan diferansiyel denklem takımı ile ifade edilir. Sistemin kinetiği lineer olmayan diferansiyel denklemlerden oluştuğu için çözümü genellikle zordur. Bu nedenle sistem için matematiksel modelin kurulmasında korunum bağıntılarının kullanılması ayrıca önemlidir. Bir metabolik sistem için korunum bağıntılarının çıkarılması temel olarak Af stokiyometri matrisinin alt matrislere parçalanmasına dayanır. Bu çalışmada bir metabolik sistemin korunum bağıntılarının çıkarılışı için bir teori verilmiş olup bu teori kullanılarak verilen rasgele bir sistem ve stokiyometri matrisi için korunum bağıntılarını sembolik olarak hesaplayan bir MAPLE programı geliştirilmiştir. Bu program ile sonlu olmayan sayıda ara ürün ve reaksiyon içeren ağlar için korunum bağıntıları yazılabilir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In order to make kinetic analysis of a metabolic pathway, construction of mathematical model describing its kinetics is a major part of the work. In the framework of biochemical kinetic theory, it is assumed that the rate of changes in the concentration xt of a metabolite Xt is the sum of the r reaction rates, each weighted by corresponding stoichiometric coefficient of Xi. Using v and x to denote the rate vector and concentration vector respectively, mathematical model for kinetics of a system can be written as dx.T - = Nv dt where N is stoichiometric matrix which represents how the metabolites involved in the system combine. Derivation of conservation relationships which mainly depends on decomposition of stoichiometric matrix N plays important roles in constructing mathematical model of the system. In present the study, we have developed a computer program in MAPLE in order to derive all of the conservation relationships for a given metabolic pathway automatically that can be applied to any pathways which may include unlimited steps and intermediate metabolites.