Çelik liflerin hafif betonların dayanımları üzerindeki etkisi
Effect of steel fibers on the strengths of lightweight concretes
- Tez No: 105313
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Hafif agrega kullanılarak üretilen betonlar; hafiflik, depreme karşı dayanıklılık, ekonomi, ısı ve ses izolasyonu ve ateşe karşı dayanıklılık gibi üstün özelliklere sahip betonlardır. Ayrıca betona lif ilave edilmesinin betonun özellikleri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilinen bir husustur. Türkiye'nin zengin hafif agrega rezervleri de göz önünde bulundurulduğunda hafif betonlarda lif kullanılmasının betonun özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yukarıda kısaca belirtilen nedenlerden dolayı bu çalışmada, dozaj (300 kg/m3) sabit tutulmuş, normal agrega hacimce % 25, % 50, % 75 ve % 100 oranlarında azaltılarak yerine Van'ın Erciş ilçesinden ve Erzurum'un Pasinler ilçesinden temin edilen pomza ilave edilmiştir. Elde edilen her bir karışıma da yine hacimce % 0, % 0.5, % 1.0 ve % 1.5 oranlarında, 60 mm uzunluğunda ve 0.80 mm çapında çengelli çelik lif ilave edilerek 3 ± 1 cm sabit çökme değerine sahip betonlar üretilmiştir. Üretilen betonların her birinin taze ve sertleşmiş haldeki özellikleri belirlenmiş ve daha sonra kontrol numunelerinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırmak suretiyle pomza ile üretilen hafif beton karışımlarına çelik lif ilave edilmesinin betonun özellikleri üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Pomzanın başta Erzurum ve Van olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesinin bir çok yerinde, özellikle briket yapımında kullanılması bu malzemenin hafif agrega olarak tercih edilmesinde etkili olmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, karışımdaki çelik lif oranının artmasının betonun birim ağırlığını fazla etkilemediğini, fakat basınç mukavemetini, çekme mukavemetini, eğilme mukavemetini, elastisite modülünü, ve deformasyon yapabilme kabiliyetini artırdığını göstermiştir. Sonuç olarak hafif agregalı betonlarda çelik lif kullanılmasıyla, bir yapı elemanında aranan hafiflik, ısı ve ses izolasyonu, ve mukavemet gibi özellikler aynı anda sağlanmış olur. Böylelikle yapının ağırlığı azaltılarak daha ekonomik çözümler gerçekleştirmek mümkün olur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Concretes, made up from lightweight aggregates, have superior properties such as lightness, economy, sound and thermal insulation, and resistance to earthquake and, resistance to fire. Furthermore it is known that addition of steel fibers into the concrete affects its properties affirmatively. When we take into account the rich lightweight aggregate resources in Turkey, investigating the effects of fiber addition on the properties of the lightweight concrete arises as a need. Because of the reasons mentioned above in this study, the dosage was taken constant at 300 kg/m3, natural aggregate was reduced 25, 50, 75, and 100 % by volume and then pumice from Erciş, Van, and from Pasinler, Erzurum was used instead of natural aggregate. 60 mm in length and 0.8 mm in diameter hooked-end steel fibers were added into the each mix in the ratio of 0, 0.5, 1.0, and 1.5 % by volume and concretes, which have 3 ± 1 cm constant slump, were produced. The properties of fresh and hardened concretes were determined and then these were compared with the control specimens. By this way investigating the effect of adding steel fibers on the concrete properties was aimed. The reason of preferring pumice as lightweight aggregate in this study is the use of pumice in East Anatolian Region widely especially in briquet production. The test results obtained in this study have indicated that the increase in steel fiber ratio in the mixes doesn't affect the unit weight significantly, but increases compressive strength, splitting - tensile strength, flexural strength, modulus of elasticity, and deformation capability. As a result by using steel fiber in lightweight aggregate concretes the properties, which are desirable in a structural member such as lightness, sound and thermal insulation, and strength can be obtained at the same time. Thus more economic solutions may be possible by reducing dead loads.