Katkı maddeleri ile stabilize edilmiş kohezyonsuz zeminlerde kayma mukavemeti parametrelerinin belirlenmesi
Investigation of shear resistance parameters in cohesionless soils stabilized with additivies
- Tez No: 105314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Stabilizasyon; mühendislik özellikleri yetersiz görülen zeminlerin çeşitli yöntemlerle taşıma gücünün artırılması, beklenen oturmaların, deformasyonların ve geçirimliliğin azaltılması, dolayısıyla zeminin güçlendirilmesi işlemidir. Yapılan bu çalışmada; 0.06-0.5 mm tane çapı aralığına sahip kum, değişik oranlardaki bentonit, kil, uçucu kül ve silis dumanı ile stabilize edilerek, kayma mukavemeti parametrelerinin, geçirimlilik katsayılarının ve kompaksiyon parametrelerinin değişimleri incelenmiştir. Deney programı Taguchi Deney Tasarımı' na göre yapılmış olup; bentonit, kil, silis dumanı ve uçucu kül faktör ve her faktör de üç seviyeli olarak seçilmiştir. Deneysel çalışmalar, Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Zemin Mekaniği Laboratuarında, X-Ray analizleri ise Makine Mühendisliği Laboratuarında yapılmıştır. Dokuz ayrı grup halinde yapılan deneylerde orta büyüklükte kuma katkı maddeleri olarak bentonit, kil, silis dumanı ve uçucu kül değişik oranlarda katılmıştır. Deneylerde kum %45 - %95, bentonit %5 - %10 - %20, kil %0 - %5 - %10, silis dumanı %0 - %10 - %20, uçucu kül %0 - %10 - %20 oranlarında kullanılmıştır. Kompaksiyon deneyleri sonucu karışımların maksimum kuru birim hacim ağırlıkları (Ykmax) ve optimum su muhtevaları (coopt) tespit edilmiştir. Permeabilite deneylerine tabi tutulan karışımlarla, katkı maddelerinin kumun geçirimliliğine etkisi incelenmiştir. Aynı örnekler için optimum su muhtevalarında, 24 saat ve 72 saat bekletilerek kesme kutusu deneyleri yapılıp kayma mukavemeti parametreleri ve değişimleri incelenerek optimum karışım oranları Taguchi yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Stabilization is a process in which settlements, deformations and permeability in soils are reduced and bearing capacity is enhanced by improving the geotechnical properties of soils.. This study is concerned with the stabilization of sand of 0.06 - 0.5 mm grain size blended with bentonite, clay, fly ash and silica fume in different proportions to find out the changes in shear resistance, compaction parameters and permeability coefficient. The experiments were designed by Taguchi Method and bentonite, clay, silica fume and fly ash were chosen as affecting agents, and each additive was mixed with sand in three different proportions. The experimental works were performed at the Soil Mechanics Laboratory and the X- Ray analyses were studied at the Mechanical Engineering Laboratory of the Faculty of Engineering, Atatürk University. The experiments were accomplished in nine different groups with additives such as bentonite, clay, silica fume and fly ash in different proportions. (% 45-95 sand, % 5-20 bentonite, % 0-10 clay, % 0-20 silica fume and %0-20 fly ash). The maximum dry unit weights (y kmax) and optimum moisture content (Wopt) were obtained from compaction tests. Permeability tests were performed to determine the effects of the additives on the permeability of the sand. The same samples were held in optimum moisture content for 24 and 72 hours and then they were subjected to the shear box test to find out the changes in parameters of shear resistance and optimum mixture proportions were determined by Taguchi Method.