Erzurum bölgesi 0,5-6 yaş grubu çocuklarında eritrosit hekzokinaz ve karbonik anhidraz enzimleri için ortalama aktivite değerlerinin belirlenmesi ve bazı ilaçların insan eritrosit hekzokinaz enzimi üzerine etkisinin incelenmesi
Determination of average activity values of hexokinase and carbonic anhidrase enzyme in erythrocytes obtained from 0,5-6 year-old children in the region of Erzurum and investigation the effects of some drugs onhexokinase enzyme in human erythrocytes
- Tez No: 105324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Erzurum bölgesinde yaşayan 0,5-6 yaş grubu çocuklarda eritrosit hekzokinaz ve karbonik anhidraz aktivitelerinin ortalama değerleri belirlenerek, bu ortalama değerlerden daha düşük aktiviteye sahip olan şahıslar tespit edildi. Ayrıca, insan eritrosit glukoz 6-fosfat dehidrogenaz enzimi üzerinde etkisi olmayan ve değişik hastalıklarda tedavi amacıyla sıkça kullanılan lidokain, hyosin-n-bütil bromür, siklofosamid, traneksamik asit, teofılin etilendiamin ve alexan ilaçlarının eritrosit hekzokinaz enzimi üzerine in vitro etkileri araştırıldı. İn vitro şartlarda hekzokinaz enzimini etkileyen lidokain ve teofılin etilendiamin için in vivo çalışmalar yapıldı. Bu amaçla, hekzokinaz aktivitesinin tayin edilebilmesi için önce insan eritrosit glukoz 6- fosfat dehidrogenaz enzimi 2',5'-ADP Sepharose 4B jelinin kullanıldığı afmite kromatografısi vasıtasıyla saflaştırıldı. İnsan eritrosit hekzokinaz enzimi ise amonyum sülfat çöktürmesi ve iyon değişim kromatografısi vasıtasıyla saflaştırıldı. Her iki enzim için sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) yapılarak enzimlerin saflıkları kontrol edildi. Enzimlerin aktiviteleri Beutler metoduna göre 340 nm'de spektrofotometrik olarak belirlendi. Hekzokinaz üzerinde inhibisyon etkisi tespit edilen teofılin etilendiamin için % aktivite- [İlaç] grafiği çizilerek I50 değeri 0,013 M olarak bulundu. Ayrıca hekzokinaz üzerinde aktivasyon etkisi gösteren lidokain ve inhibisyon etkisi gösteren teofılin etilendiamin ilaçları için sıçanlar kullanılarak in vivo çalışmalar yapıldı. Teofılin etilendiamin, verildikten 1.5 saat sonra hekzokinaz aktivitesi önemli derecede azalırken (p0,05). Lidokain, verildikten 1.5 ve 3.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY By this study, the average activity of hexokinase and carbonic anhydrase enzymes in erythrocytes obtained from children at the age of 0.5-6 years-old in Erzurum were calculated and then the children with they enzymes activities lower than average were determined. In addition, in vitro effects of the drugs on erythrocyte hexokinase enzyme, teofilin ethylenediamine, lidocaine, endoxan, hyoscine N-butyl bromide, tranexamic acid and alexan which used for treatment of some human disease without having any side effects on human erythrocyte G6PD enzyme, were studied. In in vitro condition, lidocaine and teofilin ethylenediamine effecting hexokinase enzyme were studied under in vivo condition. For this purpose, first of all, human erythrocyte enzyme G6PD was purified using 2', 51 ADP- Sepharose 4B by affinity chromatography in order to determine the activity of HK. The purification of HK was achieved by ammonium sulphate precipitation followed by ion exchange chromatography. The purified at this two enzyme were confirmed by SDS polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE). The activities of these enzymes were determined by using Beutler method at 340 nm spectrophotometrically. According to in vitro enzyme activity test results, the inhibition an effect of teofilin ethylenediamine on HK was found. I50 value of the teofilin ethylenediamine for human erythrocyte HK was determined by plotting Activity %-[Drug]. The calculated I50 value of teofilin ethylenediamine was 0.013 M. Moreover, the drugs, lidocaine with activatory effects and teofilin ethylenediamine with inhibition effects on HK in in vitro tests, were examined in vivo studies in rats. In teofilin ethylenediamine administrated rats, HK activity was significantly decreased at the first 1.5 hour after treatment, but the inhibition effects were not found significant 3. and 6. hours after the treatments. In the case lidocaine, 1.5 and 3.