Data flow workbench
- Tez No: 10533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
VERÎ AKİS DÎAGRAMLARI TEZGAHI AYHAN, Taner Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi 204 sayfa, Eylül 1990 Tez Danışmanı : Asst. Prof. Dr. Mehmet TOLUN ÖZET Veri Akış Diagramları sistem geliştirmede kullanılan basit fakat güçlü yapısal bir araçtır. Veri Akis Diagramları, bir bilgi sistemindeki veri akışını gösterir. Bir Veri Akış Diagramı bir durumu, herhangi bir insan veya organizasyonun bakış açısından değil veri ve işlem açısından temsil eder. Çalışmanın esas amacı Veri Akış Diagramları için bilgisayar destekli bilgi mühendisliği aracı geliştirmektir. Bu çalışma boyunca, Veri Akış Diagramları kavramı ayrıntılarıyla incelenmiştir. Veri Akış Diagramlarının tez çalışması boyunca geliştirilmiş olan Veri Akış Tezgahı programı kullanılarak bir uygulaması da yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : veri akış diagramları, veri sözlüğü, bilgi sistemleri geliştirilmesi, bilgisayar destekli/ sistem mühendisliği iv
Özet (Çeviri)
DATA FLOW WORKBENCH AYHAN, Taner Faculty of Engineering, Department of Computer Engineering, M.Sc. Thesis 204 pages, September 1990 Supervisor : Asst.Prof. Dr. Mehmet TOLUN ABSTRACT Data Flow Diagram is a simple but powerful structured graphical tool which is used in systems development. Data Flow Diagrams (DFDs) show how data flow in an information system. A DFD represents a situation from the viewpoint of data and process rather than the viewpoint of any person or organization. The major objective of the study is to develop an automated information engineering tool for Data Flow Diagrams. During the study, the concept of Data Flow Diagrams is examined in detail. Then this tool is applied to a case study using Data Flow Workbench which is developed during this study. Keywords : data flow diagrams, data dictionary, information systems development, CASE. Science Code: 619.02.04 111