Erzurum şehir merkezi batı kesiminin geoteknik haritalaması
Geotechnical mapping of the western part of Erzurum urban area
- Tez No: 105330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SALİH BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET inceleme sahası, 1/25 000 ölçekli Erzurum İ 46 a2-a3-t>ı-b4 paftaları içinde (4x9 km 2 boyutlu) 36 km lik bir alanı kapsamaktadır. Yenişehir, Yıldızkent, Atatürk Üniversitesi, Sanayi Mah., Şükrüpaşa Mah. ve Dadaşköy'e kadar kuzey-güney uzanımh bu alan zemininin jeolojik ve geoteknik özellikleri tespit edilmiştir. Saha, 5 ayrı geoteknik bölgeye ayrılmıştır. Her bölgenin geomekanik özellikleri, deprem hasarlarının en aza indirilmesi amaçlı yapılaşma açısından değerlendirilmiştir. Erzurum ve çevresinin genel jeolojisi esas alınarak, inceleme sahası içindeki litolojik birimlerin belirlendiği 1/25 000 ölçekli jeoloji haritası ve yapısal kesitleri hazırlanmıştır. Belirlenen geoteknik birimlerin farklı üyelerinden örnekleme yapılmıştır. 50 noktada zemin örneklerinin mekanik ve fiziksel özellikleri, arazi ve laboratuar deneyleri ile tespit edilmiştir. Elde edilen geoteknik parametrelerin gösterdiği yatay ve düşey değişiklikler, hidrojeolojik durum, topografık özellikler ve bölgenin depremselliği göz önüne alınarak 1/10 000 ölçekli Geoteknik ve Aktif Fay Haritaları, 1/25 000 ölçekli Eğim ve Dolgu Haritaları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The area of investigation covers a field of 36 square km with 4 km x 9 km dimensions, in the topographic sheets of Erzurum İ 46 a2-a3-bı-b4, 1/25 000 scale. Geological and geotechnical properties of the soil are determined in the north-south extending rectangular area including the districts of Yenişehir, Yıldızkent, Atatürk Üniversitesi, Sanayi Mah., Şükrüpaşa Mah. and Dadaşköy. Five distinct geotechnical zones are identified, in the area of research. The geomechanical parameters of each zone are interpreted and evaluated in terms of urban planning and housing for the purpose of seismic hazard reduction. Detailed geological maps and structural cross-sections (at 1/25 000 scale) including lithological units outcroping in the research area, are prepared on the basis of general geological context of the Erzurum urban and vicinity area. Different members of geotechnical units are sampled. Soil samples at 50 locations, are analized for physical and mechanical properties, by laboratory and field tests. Maps of Geotechnical Zoning and Active Faults of the research area are drawn at 1/10 000 scale. Maps of Slope classifacition and Land - Fill areas are drawn at 1/25 000 scale. Lateral and vertical changes of geotechnical parameters, topographic features, hydrogeological conditions and regional seismicity are taken into account, in identifying the geotechnical zones.