Bazı elementlerin K tabakasından L tabakasına boşluk geçiş ihtimaliyetlerinin ölçülmesi
Measurements of K to L shell vacancy transfer probability for the some elements
- Tez No: 105329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 46 < Z < 55 atom numarası aralığındaki dokuz element için K tabakasından L tabakasına boşluk geçiş ihtimaliy etleri, t|kl, 5.96 keV ve 59.5 keV'lik fotonlarla uyarılmış numunelerden yayımlanan L x-ışınlarının ölçülmesi ve teorik K ve L tabakası fotoiyonizasyon tesir kesitlerinin kullanılmasıyla elde edilmiştir. Farklı numunelerden yayımlanan L x-ışınları bir Ultra-LEGe dedektör ( FWHM= 145 eV'de 5.96 keV) ile sayılmıştır. Ölçülen değerler Rao ve çalışma arkadaşları tarafından tablolar haline getirilen yan deneysel ve Relativistic Dirac Hartree Slater (RDHS) modeline dayalı ışımalı x-ışmı yayımlanma hızlarının ve Auger geçiş hızlarının kullanılmasıyla elde edilen teorik değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the K to L shell vacancy transfer probabilities, t\kl, for nine elements in the atomic region 46 < Z < 55 were determined by measuring the L x-ray yields from targets excited by 5.96 keV and 59.5 keV photons and using the theoretical K and L shell photoionisation cross-sections. The L x-rays from different targets were detected with a Ultra-LEGe detector ( FWHM= 145 eV at 5.96 keV). The measured values were compared with the semi-empirical values tabulated by Rao et al. and the theoretical values deduced using Auger transition rates and radiative x-ray emission rates based on the relativistic Dirac Hartree Slater (RDHS) model.