Sonlu elemanlar yöntemiyle sac parçalarının şekillendirilmesinde ağ yapılanması
Finite element mesh generation for sheet metal forming
  1. Tez No: 105346
  2. Yazar: FERİT FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİYLE SAC PARÇALARININ ŞEKİLLENDİRİLMESİNDE AĞ YAPILANMASI Başta otomotiv sanayii olmak üzere, bir çok alanda sac metal parçalar yüksek oranda kullanılmaktadır ve bazen ürünün büyük bir kısmını oluşturabilmektedir. Özellikle ürünlerin göze hitap eden dış yüzeylerinin imalat kaliteleri çok önemlidir. Üretim esnasında sac yüzeylerinde herhangi bir buruşma, dalgalanma veya çatlak kabul edilemez. Bunun yam sıra sacların imalatında kullanılan kalıpların maliyeti ve bunların üretime hazırlık zamanlan oldukça pahalıdır. Üretilen kalıbın beklenilen kaliteyi vermemesi maliyet ve zaman açısından kayıplara yol açacaktır. Bu kayıplar, karşılaşılabilecek hatalar önceden tahmin edilebildiği taktirde büyük ölçüde giderilebilir. Sonlu elemanlar yöntemi böylesi yaklaşık tabjninlerin yapılabilmesinde kullanılan en etkili metotdur. Bu amaç için yapılmış ticari paket programlar mevcuttur, AutoForm, Optris, PamStamp, Ls-Dyna bunlara örnek olarak verilebilir. Günümüz teknolojisinde ürünün tasarım aşaması bilgisayar ortamında CAD (Computer Aided Design ; Bilgisayar Destekli Tasarım) programlarıyla gerçekleşmektedir. Bu sayede parçaya ait yüzey verisi kolaylıkla bir yerden başka bir yere taşınabümektedir. Yine bu veriler kullanılarak CAM (Computer Aided Manufacturing ; Bilgisyar Destekli îmalat) teknolojisiyle yüzeyler işlenebilmektedir Bu alanlarda yazılmış çok sayıda program olduğu gibi her birinin dosya veri yapıları da farklıdır. Kullanıldıkları alan farklılığından dolayı bir şekilde programlar arası veri transferi gerekli olmaktadır. Transfer edilecek dosyayı alacak olan programın diğer programın dosya yapışım tanıması gerekmektedir. Bu şekilde programlar arası veri transferinin sağlanabilmesi amacıyla standart dosya tipleri geliştirilmiştir. Bu standart dosya tipleri arasında bugün en yaygın olanı IGES (Initial Graphics Exchange Source ; Başlangıç Grafik Alış- Veriş Kaynağı) veri tipidir. Bugün, piyasada mevcut, ağ oluşturabilen sonlu eleman simülasyon programlarının hepsi bu dosya tipini tanımaktadır. XVBu tezde, sac işleme operasyonları için sonlu elemanlar analizinde kullanmak üzere, IGES formatındaki CAD veri tabanı yardımıyla, kalıplar ve sac malzeme üzerinde ağ oluşturulması işlemi incelenmiş ve SimpleMESH adında bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Ağ yapılandırmasında tetrahedral elemanlar kullanılmıştır. Oluşturulan ağ yapışırım test edilmesi amacıyla da SimpleDRAW adıyla sonlu elemanlar analiz programı yazılmış ve sonlu elemanlar metodu hakkında geniş bir teorik bilgiye yer verilmiştir. SimpleDRAW test amacıyla yazıldığından basitlik açısından sadece elastik malzeme özellikleri göz önüne alınmıştır. Kontak analizi için“penalty”yaklaşımı kullanılan yazılım, C++ bilgisayar programlama dilinde geliştirilmiştir. Program şu haliyle ticari bir nitelik taşımasa da uygulama açısından, ileride bu konuda geliştirilebilecek bir sonlu elemanlar analizi yazılımına temel teşkil edebilecek iyi bir örnektir. XVI
Özet (Çeviri)
SUMMARY FINITE ELEMENT MESH GENERATION FOR SHEET METAL FORMING Especially in automotive industry sheet metal production constitues the majority of total production. The quality of skin panels have a major importance of out view and therefore any wrinkles, cracks and deformations can not be acceptable. Dies used for production of sheet metal parts are quite expensive. Besides the expensiveness, lead- time has a major importance in production. It causes a waste of time in try-outs and of money in extra works if dies fail. The major problems in die design can be prevented on a large scale provided that failures can be estimated in advance. Finite element method is most usually used method for that kind of estimates and there are commercial programmes used for these purpose like AutoFORM, Optris, PamStamp and Ls-Dyna. In today technologies, product designs are performed by CAD programmes in computers. In this way, the surface data can be used else where on different computers. By using these datas, surfaces can be manufactured with CAM technology. As a lot of programmes written on these fields exist, they have different file structures also. Since they serve in different areas, it is required to transfer surface data files to each other in any case. Although there are a lot of file types, the programme must recognize these surface data files transferred. For this purpose standart file types are developed Today, IGES data type is the most known one. Available finite element simulation programmes that can generate meshes are able to import IGES data types. In this thesis, the process of triangular mesh generation by using CAD data in IGES format has been studied and a computer programme named SimpleMESH has been developed In mesh generation thetrahedral structure has been used. Finite element analysis programme, named SimpleDRAW has been developed also in order to test mesh data that obtained from SimpleMESH and to perform mesh refinement Also, detailed thoretical information on finite elements has been given. Since the purpose was testing only, elastic material property has been used for simplicity and all frictions are ignored. For contact analysis in SimpleDRAW penalty approach has been used. XVIIProgrammes have been written in C++. Although the programme has not a meaning of commercial sense in this state, it introduces a good example for future works. xvni