Yönlendirilmiş yongalevhaların üretimi, özellikleri ve kullanım yerleri üzerine araştırmalar
Research about production, properties and applications of OSB
- Tez No: 105350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı ülkemizde henüz üretilmeyen, ancak ahşap esaslı panel pazarına yeni girmiş olan OSB'nin üretimi, özellikleri ve kullanım yerleri hakkında bilui vermektir. Bu nedenle renol-formaldehit tutkalı kullanılarak Çam yongalarından üretilen, 2440mm x 1220mm boyutlarında, 12, 15 ve 18mm kalınlıklarda 3er adet olmak üzere, toplam 9 adet OSB deneme levhası, satıcı firmadan alınmış ve zararlı etkilerden uzak tutularak, denemelerin yapılacağı İ.Ü. Orman Fakültesi, Odun Mekaniği ve Teknolojisi laboratuarına getirilmiştir. Yapılan deney tipine göre her bir OSB' den, standartlarda öngörülen boyutlarda kesilen deney numuneleri klima odasında %65±5 bağıl nem ve 20°C'de değişmez ağırlığa ulaşıncaya kadar kondisyonlanmışlardır. OSB'nin fiziksel ve mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla; birim hacim ağırlığı, kalınlığına şişme (2 ve 24 saat), eğilme direnci, elastikiyet modülü, levha yüzeyine dik ve paralel çekme dirençleri, janka serlik, çivi ve vida tutma gücü deneyleri yapılmıştır. Hava kurusu rutubette ve 24 saat suda bekletildikten sonra yapılan deneyler sonucunda OSB'lere ait fiziksel ve mekanik özellikler aşağıdaki tabloda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to give information about production, properties and applications of OSB, which has recently entered the market, and is yet not being produced in Turkey For this reason, a total of 9 OSB test panels (12, 15 and 18mm thick, 3 from each) produced using phenol-formaldehyde resin on Pine based strands, have been purchased from the producing firm, and under protection from hazardous outside effects, brought to Laboratory of Wood Mechanics and Technology in I.U. Faculty of Forestry. According to the experiment type, samples from each OSB have been cut as stated in relevant standards, and they have been conditioned in the climate-controlled laboratory room under 65±5% relative humidity and 20°C temperature, until they have reached the stable weight. For assessing the physical and mechanical properties of the OSB, the following tests have been conducted: density, thickness swelling (2 and 24 hours), bending strength, moduls of elasticity, internal bond strength, tensile strength, janka hardness, nail and screw holdine. At 20° C and 65% relative humidity, after OSB's have been immersed in water for 24 hours, the experiments have revealed the results printed on the tables below.