Yapı fiziğine uygun ısı ve su izolasyonu uygulama teknikleri ve projelendirmesi
The Suitable application technics and the design of heat and water insulation for construction physics
  1. Tez No: 105352
  2. Yazar: TAYLAN ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET YAPI FİZİĞİNE UYGUN ISI VE SU İZOLASYONU UYGULAMA TEKNİKLERİ VE PROJELENDİRMESİ Yapı elemanları iç ortamda ısı ve su yalıtımı sonucu oluşacak konfor şartlarını fiziksel özellikleri gereği tek başlarına sağlayamamaktadırlar. Bu sebeple ısı ve su yalıtım problemlerinin oluşacağı muhtemel bölgelerde yalıtım malzemeleri yapı malzemeleri ile beraber kullanılmalıdır. Isı ve su yalıtımının gerekliliğinin anlatıldığı bu tezin birinci bölümünde tezin kapsam ve amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde yapı fiziği esasları, ısı ve su yalıtım malzemeleri, özellikleri ve yapıda kullanım şekilleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ısı ve su yalıtım malzemelerinin uygulama yöntemleri incelenmiş ve yalıtım eksikliği sonucu oluşan sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Dördüncü bölümde bir yapınm ısı ve su yalıtım projelendirilmesi anlatılmış, örnek bir binada ısı yalıtımının yeterliliği analiz edilmiş, yapıdaki yalıtım detayları ekonomiklik ve emniyet bakımından irdelenmiş ve ilerde yapılması gerekenler açıklanmıştır.. Beşinci ve son bölümde yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SUITABLE APPLICATION TECHNICS AND THE DESIGN OF HEAT AND WATER INSULATION FOR CONSTRUCTION PHYSICS Construction materials could not provide a comfortable condition, which occurs as a result of heat and water insulation, because of physical properties, themselves. So that, construction and insulation materials have to be used together at the possible occurrence of insulation problems. In the first part of this thesis, where the necessity of heat and water insulation is narrated, the scope and the aim are expressed. The principals of construction physics, heat and water proofing materials, theirs properties and the methods of applications are placed in the second part. In the third part, to study on the application methods of insulation materials, and to suggest some solutions for the problems which are occurred because lack of insulation. In the fourth part, to study on an example design of a building, to test the adequacy of heat insulation and to determine the works which will be done in the future. In the last part, to evaluate the results of study. XI