Gazbeton konstrüksiyonların deprem karşısındaki davranışı
The Attitude of gazbeton constructions situation against earthquake
  1. Tez No: 105353
  2. Yazar: AHMET DENİZ İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET GAZBETON KONSTRÜKSİYONLARIN (NORMAL KULLANIMDAKİ DURUMLARI VE) DEPREM KARŞISINDAKİ DAVRANIŞI Yapıların projelendirilmesinde ve uygulamasında en önemli unsur mühendisliktir. İnşaat mühendisliği yapıların başlangıcından yapı ömrünün bitimine kadar önemim korumaktadır. Ancak, ülkemizde yaşanan üzücü olaylardan (bunların başında deprem gelmektedir) anlaşıldığı gibi mühendisliğe pek önem verilmemektedir. Bir inşaat sırasında mal sahibi çoğunlukla parayı tercih etmekte ve inşaatta genellikle gereğinden fazla malzeme ve daha çoğu da işçilik ve teknoloji tasarrufuna gitmektedir. Açıkçası, bilinçsiz yapılaşmaya yönelinmektedir. Bunun sonucunda da, istenmeyen üzücü olaylar meydana gelmektedir. Bunların önlenmesi için gerekli tedbirler süratle alınmalı ve uygulanmalıdır. Yapı tarihi boyunca, kullanılan yere ve bulunabilme imkanları ile, bilinen ve kolay uygulanan teknolojilere göre, doğal olarak bulunan; ahşap, taş, tuğla gibi malzemelerin kullanılmış olmasına rağmen, bu gibi malzemelerin bulunabilmesi veya kullanım kolaylıkları arayışı ile, modern malzemeler olarak tanımlayabileceğimiz çeşitli malzemeler de imal edilmiş, denenmiş ve kullanılmışlardır. Depremlerden sonra yapılan incelemelerde kafes sistemler yerine taşıyıcı duvar sistemli binaların deprem kuvvetlerine daha uyumlu olukları gözlenmiştir. Duvarlar da klasik ve modern malzemelerle yapıldığına ve klasik malzemelerin durumları diğer çalışma grupları tarafından incelendiğine göre gazbetonlarla yapılan yapıların incelenmesi de tarafımıza düşmüştür. Ancak, bu ayırım meslek hayatımızda gazbeton konstrüksiyonlan çok kullanmış olmamız dolayısıyla daha zevkli yürütülmüş ve faydalı olmuştur. Gazbeton malzeme elemanları, başlangıçtan beri, sürekli denetlenen tanınmış firmalarca üretilmekte, kontrol edilmekte, kullanım teknolojileri de geliştirilerek, piyasaya sunulmaktadır. Dolayısiyle, gazbeton yapı sistemi doğal malzeme ve elemanların normal ve istenmeyen durumlardaki koşullarına bir alternatif olarak algılanmaktadır. VIBu çalışmada, gazbeton yapı ürünlerinin tanımı, kullanıldığı alanlar, tasarım ve uygulama kuralları belirlenmeye ve betonarme yapıya göre dayanımı karşılaştınlmıştır. Gazbeton malzemenin tanımı, tarihçesi, üretim süreci, fiziksel özellikleri, kullanım alanları ve depreme karşı dayanımları belirtilmiştir. Donatılı ve donatışız gazbeton yapı elemanları ile yapı üretimleri örneklerle açıklanmış, deprem bölgelerinde uygulanan gazbeton yapı sistemleri hazırlanmış çeşitli deney ve raporlara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise; daha önceki bölümlerde verilen bilgiler doğrultusunda gazbeton yapı ürünlerinin depreme karşı dayanıklı yapı statüsünde tasarım, uygulama ve kullanım aşamalarında sağladığı yararlar belirtilmiş ve betonarme yapıyla karşılaştınlmıştır. Normal ahvalde yapılar, ilk ve ön şart olarak“depreme dayanıklı olma”gayesi ile yapılmazlar. Herhangi bir yapı sisteminin kullanım gaye ve işlevleri vardır. Bunların en başlıcalan, yapı fiziği şartlarına ve korunma gereksinimlerine cevap verebilmesi ve estetik görününde olmasıdır. Ancak, bütün bu şartlan sağlayabilir duruma gelirken normal etkiler karşısındaki stabilitesinin sağlanmış olması beklenir. Deprem, fırtına, yer kayması gibi büyük afetler karşısındaki irdelenmeye de cevap vermesi beklenir. Bu çalışmada, diğer ön şartlan sağlayan sistemler ele alınmış ve deprem karşısındaki durumlan irdelenmiştir. Ahmet Deniz İLHAN Ağustos 2001 VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ATTITUDE OF GAZBETON CONSTRUCTIONS (AT NORMAL USE AND) SITUATION AGAINST EARTHQUAKE The most important issue in the projection and application of the buildings is engineering.The civil engineering, from the beginning until the end of the building's life, keeps its importance.But by the unhappy events our country has faced, (The earthquake is leading those), it is understood that not enough importance has been paid to engineering. During the construction, the building owner mostly prefers money and generally intends to limit the use of over materials, especially on employment and technology. Clearly, it has been directed to unconscious construction. As a result of this, unvolontary sad events occur.In order to avoid these, necessary precautions should be quickly taken and be applied. During the construction history, according to the usage location and with the possibilities of availability according to the known and easily applied technologies, existing naturaly ; ispite of the materials like wood,stone, brick have been used, with the availability of these materials or with their research for easy usage, various materials, that we can determine as modern materials, have been produced, experienced and used. Following the investigations made after the earthquakes,it has been observed that buildings with wall carrying sistem is more appropriate than those others with cage systeraAs the walls have been construction with classical and modern materials and as the classical materials' situation have been scrutinized by the other working groups, we have been appointed to investigate the constructions, built by gazbeton. But, this differentiation has been executed more pleasently and usefully since we have used a lot of gazbeton constructions at our business life. The Gazbeton components, from the beginning, have been produced, checked by the famous companies, continously audited and by the development of their usage technologies, are presented to the market. Therefore the Gazbeton construction system is vmconsidered to be an alternative to the normal and unvoluntary conditions of the natural materials and components. In this work, the description of the Gazbeton construction products, their usage areas, their design and the determination of the application regulations, have been compared with the resistance of the concrete building. The description of the Gazbeton materiaLits history, the production period, physical specifications, usage areas and their resistance to the earthquake have been determined. With the equipped and not equipped Gazbeton construction materials, the building productions have been declared with samples,the applied Gazbeton construction systems have been prepared in the earthquake areas, various experiences and reports have been presented. Whereas in the last section, under the light of the informations given in the previous parts, the benefits of the gazbeton construction products has been declared in design, application and usage steps and that they are resistant against the earthquake and also they have been comparwed with the concrete buildings. Under the normal conditions, the buildings are not constructed with the intention, as the first and pre condition,“to be resistant to earthquake ”. Every construction system has the aim of usage and functions.The most important among them are, to respond to the conditions of the building physical conditions and protection necessities and their aestethical appearance. But while providing all these conditions, it is expected that its stability is provided against the normal effects. It is also expected that it responds to the focusing of natural disasters like earthquake, storm, ground sliding. In this study, the systems which provide the other pre conditions and their situtions against earthquake have been focused. Ahmet Deniz İLHAN August 2001 IX