Deneysel diabette çeşitli bitki ekstreleri ve oral antidiabetik ilaçların karaciğer antioksidan sistemi üzerine etkileri
The Effect of plant extracts and oral antidiabetic drugs on liver antioxidant systems in experimental diabetes
  1. Tez No: 105355
  2. Yazar: YASEMİN ÖZGEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
vm ÖZET Deneysel Diabette Çeşitli Bitki Ekstreleri ve Oral Antidiabetik İlaçların Karaciğer Antioksidan Sistemi Üzerine Etkileri Şeker hastalığı (diabetes mellitus) kalıtsal kökenli, insulin hormonunun yokluğu, yetersizliği veya etkisizliği ile meydana gelen, hiperglisemi ve glukozüri ile kendini gösteren hem akut hem de kronik komplikasyonlarla seyreden bir metabolizma hastalığıdır. Diabette başta karbohidrat metabolizması olmak üzere protein, yağ ve elektrolit metabolizmasında bozukluklar ortaya çıkar. Bu nedenle diabetin sürekli kontrol ve tedavi edilmesi gerekir. Diabetin süresi arttıkça komplikasyonların görülme sıklığı ve çeşitliliği artar. Bu yüzden erken tedavi ve tam çok önemlidir. Bu çalışmada, streptozotosin (STZ) ile deneysel diabet oluşturulmuş sıçanların kan şekeri ve karaciğer doku örneklerindeki LPO (Lipid peroksidasyonu) ve NEG (Nonenzimatik glikolizasyon) düzeylerine sulu pazı ve maydanoz ekstreleri ile metformin, glibornurid ve glurenormun etkileri incelendi. Bu amaçla 6-6,5 aylık Swiss albino ırkı dişi ve erkek sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar 16 gruba ayrıldı. Normal ve diabetik sıçanlara diabet oluşumunun 14. gününden 42. güne kadar pazı ve maydanoz ekstrelerinden günde 2 g/kg, oral antidabetik ilaçlardan ise metformin 25 mg/kg, glibornurid 5 mg/kg, glurenorm ise 10 mg/kg dozlarında gavaj yolu ile verildi. Ayrıca çalışmada glurenorm normal ve diabetik sıçanlara diabet oluşumundan itibaren (0. gün) 42. inci güne kadar günde 10 mg/kg dozlarında gavaj yolu ile uygulandı. 0, 7, 14, 21, 28, 35 ve 42. günlerde alınan kuyruk kan örneklerinde açlık kan şeker düzeyi o-toluidin metoduna göre tayin edildi. Diabet oluşumunun 42. gününde eter anestezisi altında kesilen sıçanlardan karaciğer doku örnekleri alındı. Karaciğer dokularındaki protein Lowry, lipid peroksidasyonu Ledwazwy, nonenzimatik glikolizasyon tiobarbitürik asid metodu ile tayin edildi. Elde edilen sonuçlardan deneysel diabette bitki ekstreleri ve oral antidiabetik ilaçların antihiperglisemik etkileri yanında, karaciğer NEG ve LPO değerleri üzerinde farklı etki gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
DC SUMMARY The Effect of Plant Extracts and Oral Antidiabetic Drugs on Liver Antioxidant Systems in Experimental Diabetes Diabetes mellitus is hereditary metabolism disease that occurs due to the Mure or insufficiency of insulin, that appears with hyperglycemia and glucosuria and that progress both with acute and chronic complications. With diabetes some metabolic disorders of the especially, carbohydrate metabolism protein, lipid and electrolyte metabolism occur. Because of this reason diabetes should be continuously controlled and treated. As the duration of diabetes increases, the frequency of appearing of these complications also increases. For this reason, early treatment and diagnosis is very important. In this study, we examined the effect of plant extract and metformin, glibornuride and glurenorm on the liver LPO and NEG levels of diabetic rats. For this purpose 6-6,5 month old Swiss albino rats were used. The rats were divided into 16 groups. The plant extract was administered by gavage technigue to rats at a dose of 2 g/kg every day for 28 days, 14 days after experimental animals were made diabetic. 25 mg/kg metformin, 5 mg/kg glibornuride and 10 mg/kg glurenorm were given by gavage method 14 days after the experimental animals were made diabetic. In mis study glurenorm 10 mg/kg was given to both diabetic and control rats daily on day 0. until the end of the experiment at day 42 by gavage method. Blood samples from rats were collected from the tail vein at 0, 7, 14, 21, 28, 35 and 42 days. Fasting blood glucose levels were determined by the o-toluidine method. The rats were sacrificed under ether anesthesia at 42 days after STZ injection. On the 42. day, liver tissues were taken from animals. The total protein, NEG and LPO were determined by Lowry, Thiobarbituric acid and Ledwazwy method, respectively. Depending on the results, the plant extracts and the antidiabetic drugs showed antihyperglycemic effect in experimental diabet and has different effect on liver NEG and LPO levels.