Erdek Körfezi kladoser populasyonunun bolluğu ve dağılımı
Abundance and distribituon of cladocera population in the Erdek Bay
  1. Tez No: 105354
  2. Yazar: ÖZGÜR EMEK İNANMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NURİ TARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Erdek Körfezi Kladoser Populasyonunun Bolluğu ve Dağılımı. Temmuz 2000 - Mayıs 2001 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Marmara Denizi'nin güneybatısında bulunan Erdek Körfezi'nde Crustacea sınıfına dahil Cladocera ordosunun bolluğu ve dağılımı araştırılmıştır. Araştırma materyali 8 istasyondan hem vertikal hem de horizontal çekim yöntemi ile standart plankton kepçesi kullanılarak elde edilmiştir. Örnekler formaldehit ile tespit edilmiş ve laboratuarda inverted mikroskop ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda Cladocera ordosuna ait 3 genus ve toplam 6 tür tanımlanmıştır. Bunlar Penilia avirostris, Evadne tergestina, Evadne nordmanni, Evadne spinifera, Podon polyphemoides, Podon intermediııs'tar. Cladocera'lerin Erdek Körfezi'ndeki yıllık ortalama bolluğu horizontal çekimde 734.89 birey/m3, vertikal çekimde ise 1617.38 birey /m3, total zooplanktona oram horizontal çekimde % 29.17, vertikal çekimde ise % 16.4 olarak hesaplanmıştır. Cladocerler horizontalde V. istasyonda, vertikalde ise VII. istasyonda maksimum bolluğa ulaşmıştır. En az ise horizontal çekimde VI. istasyonda, vertikal çekimde ise III. istasyonda bulunmuşlardır. Cladocerler her iki çekimde de yaz mevsiminde maksimum bolluğa ulaşmışlardır. Yaz mevsiminde baskın olan türler Penilia avirostris ve Evadne tergestina' da. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Abundance and distribution of Cladocera population in the Erdek Bay. In this study, abundance and distribution of Cladocera (Crustacea) were investigated in the Erdek Bay (South-western of the Marmara Sea) during the period of July 2000 to May 2001. Samples were collected at eight stations by both vertical haul and horizontal haul, using standard plankton net. Samples were preserved in formalin and used to estimate Cladocera numerical abundance and species composition, by an inverted microscope. As a result, annual average abundance of Cladocera in the Erdek Bay was calculated as 734,89 ind./m3 for horizontal haul and 1617,38 ind./m3 for vertical haul, total zooplankton 29,17 % horizontally, 16,4 % vertically respectively. Cladocera population reached maximum biomass at station 5 horizontally and at station 7 vertically, minimum biomass at station 6 horizontally and station 3 vertically. Cladocera reached maximum abundance in the summer both vertically and horizontally.