Polimer modifiye betonların iç yapısı ve özellikleri
Polymer modified concrete micro structure and properties
- Tez No: 105357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE MAZLUM KILINÇKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu tezde, polimerlerle geliştirilmiş harçların, değişik oranlardaki polimer-çimento ve su-çimento değerlerine karşılık gelen yayılma, farklı yaşlardaki mekanik ve kalıcılık özellikleri incelenmiştir. Özellikle polimer-çimento ve su-çimento oranlanmn yayılma, eğilme, basınç ve kalıcılık özelliklerini ne oranda etkilediği araştırılmıştır. Birinci bölümde çalışma hakkında genel bilgiler, katkı maddelerinin önemi, kullanım alanları ve sınıflandırılması konusunda bilgi verilmiştir. İkinci bölümde beton, polimer, katkı maddelerinin beton üzerindeki etkileri, inşaat mühendisliğinde kullanım alanları, yapılan incelemeler, araştırmalar, elde edilen değişik sonuçlar, polimerle geliştirilmiş harçlar ve betonlar kapsamlı biçimde gözden geçirilmiştir. Üçüncü bölümde deneysel çalışmalara yönelik konular, deney düzenekleri, çalışmada kullanılan malzemelerin özellikleri ve harç üretim yöntemi anlatılmıştır. Deneylerde bağlayıcı malzeme PÇ42,5, ince agraga RILEM kumu, karma suyu olarak da içilebilir nitelikte su seçilmiştir. Denemeye alman polimerler sentetik stiren bütadien kauçuk, akrilik ester stiren ve epoksi reçinesi (bisfenol A, epikloridrin) ve sertleştiricisi poliaminden olmak üzere üç ayrı türden seçilmiştir. X1UHer polimer-çimento oranı için 24 adet örnek üretilmiştir. 24 adet portland çimentolu, 216 adet sentetik lateks polimeriyle geliştirilen portland çimentolu, 216 adet akrilik polimeriyle geliştirilen ve 216 adet reçine ile geliştirilen olmak üzere toplam 672 adet 4X4X16 cm boyutunda prizma örnekler üzerinde deneyler yapılmıştır. Örnekler üzerinde yayılma, eğilme dayanımı, basınç dayanımı, sülfat ve klorür etkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde taze ve sertleşmiş harç örneklerden elde edilen deneysel ölçüm sonuçlarının çizelgeleri ve değişimleri birbirine göre karşılaştırmaları yapılacak biçimde verilmiştir. Beşinci bölümde bu tezde elde edilen sonuçlar daha önce yapılan benzer inceleme sonuçları ile karşılaştınlıp,tartışılmış ve yorumlanmıştır. Son bölümde deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar ve gelecekte yapılması düşünülen öneriler verilmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the polymer modified mortar and its spread with respect to the mortar's mechanical and durability properties for different ratios of polymer-cement and water-cement is studied at different ages. Especially, the effects of spread, flexural strength, compressive strength and durability properties of mortar for different polymer- cement and water-cement ratios were investigated. In Chapter 1 it is introduced the general information on the polymers and their use, engineering applications, and classifications are introduced. A broad reviewon mortars, polymers, polymer modifed mortars, the historical development of polymer modified mortars, and relevant topics. The experimental methods, test apparatus and the properties of polymers used in the study and mortar production technique are introduced in the third chapter. Three different polymers were chosen for use in the experimental work: synthetic rubber based styrene butadiene, acrylic acid esters-styrene and epoxy resin bisphenol A, epichlorihydrin and polyamine. The polymer modified portland cement mortars were produced with three different polymer modified cement and water-cement ratios. The spread of fresh mortar, flexural and compressive strenghs were determined on specimens subjected to sulfate and chlorien solutions. xvThe experimental results obtained on fresh and hardened mortar specimens are tabulated and compared, and separately, the subtle points are discussed compared with the results of earlier similair works in the fourth and fifth chapters. Finally, a general discussion of the results and conclusions and suggestion for future work are given in the last chapter. XVI