İstanbul-İzmir otoyolu, Orhangazi-Bursa kesimindeki şevlerin duraylılık analizi
Istanbul-Izmir hıghway, slope stability analysis for Orhangazi-Bursa section
- Tez No: 105358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz İstanbul-İzmir Otoyolu, Orhangazi-Bursa kesimindeki (Km 49+000/83+000) şevlerin duraylıhk analizleri ile ilgili bu çalışma, İ.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalında“Yüksek Lisans Tezi”olarak sunulmuştur. İnceleme alanı (Şekil 1.2.1.1), Marmara Bölgesi'nin doğusunda, Bursa il sınırlan içersinde kalmaktadır. Proje kapsamında yer alan hat yaklaşık olarak 35 Km uzunluklu ve Orhangazi ilçesi ile Bursa şehir merkezi yakınındaki Ovaakça yerleşimleri arasında kalmaktadır. Oluşturulacak şevler çevresinde Brunton tipi jeolog pusulası yardımıyla ölçülen süreksizlik doğrultu ve düzlemlerinin eğimleri stereografik yöntemlerle değerlendirilip, potansiyel kayma türü belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra şev için olası yenilme türleri; Düzlemsel Kayma, Kama Tipi Kayma ve Dairesel Kayma, sakıncası incelenmiştir. Dairesel Kayma sakıncaları, GEOSOLVE'un SLOPE (v.7.01) yazılımı kullanılarak, bilgisayar ortamında incelenmiştir. İnceleme alanındaki birimler Paleozoyik'ten-Güncel'e kadar olan jeolojik zaman aralığını yansıtmaktadır. Temelde Paleozoyik yaşlı İznik Metamorfitleri yer almaktadır. Metamorfitler kendi içersinde başlıca iki biçimde incelenmektedir. Bunlardan ilki; Orhangazi Mermeri (Grup I), ikincisi ise; kabaca şist diye tanımlanabilinecek Fındıklı formasyonudur (Grup U). Metamorfitler projenin Km 52+500/61+830'a kadar olan aralığında izlenmektedir. Km 61+830'dan sonra fayh bir dokanakla, stratigrafide metamorfitlerin üzerinde bulunan Seçköy formasyonu ilişlerine (Grup JH) geçilmektedir. Eosen yaşlı Seçköy formasyonu içindeki fliş ve volkanitler (Grup IV) Km 61+830/71+000 aralığında yüzeyledikten sonra, Oligosen yaşlı Dürdane formasyonuyla (Grup V) örtülmektedir. Dürdane formasyonu Km 71+000/78+500 aralığında yüzeyledikten sonra, Neojen yaşlı Gençali Formasyonu ile örtülmektedir. Gençali formasyonu (Grup VI) Km 78+500 den proje sonu olan Km 83+000'a kadar yüzeylemektedir. Günceli temsil eden alüvyonlar çalışma alanının bütününde düzlüklerde ve drenaj ağlan çevresinde görülmektedir. Şev değerlendirmeleri neticesinde, Orhangazi Mermerleri ve Fındıklı Formasyonu içersinde oluşturulacak şevlerde düzlemsel kayma ve kama tipi kayma sakmcalan olası görülmüştür. Fakat önerilen şev geometrileriyle, süreksizlik arakesitlerinin ya şev içine doğru olması ya da içsel sürtünme konisi içinde kalması nedeni ile güvenlikli olarak açılabilecekleri anlaşılmıştır. Seçköy, Dürdane ve Gençali formasyonlanndaki mevcut karayolu yarmalarında meydana gelen duraysızlık tipi dairesel kaymadır. Dolayısıyla, dairesel kayma hareketi bu formasyonlar içinde oluşturulacak yarma şevlerinde de beklenmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The studied area (Fig 1.2. 1. 1) is in Bursa (Turkey) which is east of the Marmara region. The lenght of the project line is about 35 Km and it's located between Orhangazi and Ovaakça county. In this study, to investigate the slope instabilities in Istanbul-Izmir Highway, Orhangazi-Bursa Section (Km 49+000/83+000) area geomechanical properties of the soil and rock units have been determined in order to identify potential hazard areas. Analysis of discontinity orientations, plotted on equal area steregraphic contour nets. The type of failures are described by this contour method. The risk of the failures along cirrucular surfaces investigated by the computer program of GEOSOLVE SLOPE (ver.7.01). According to results of the sensitivity analysis, critical slope angles have been obtained against slope height trouugh sensitivity analses for these units. In the studied area are described different formations. These are represent between from Paleozoic to Quaternary geological times. The basements rocks are Iznik Metamorphics. The Iznik Metamorphics are discribed Orhangazi Marbles (Group I) and Findikli Formations units (Group II) between from Km 52+500 to Km 61+830 in the studied area. The Seckoy formation units (flysch and volcanits) (Group in and Group IV) which are Eocene, are seen after Km 61+830. The Durdane Formation units (Group V) which are Oligocene, are seen between from Km 71+000 to Km 78+500. After this point, the Gencali formation units (Group VI) which are Neogene, are started. The aluvial deposits are seen some of the project area. The risk of the failures along plane surface and wedge surface sliding are possibile on the Orhangazi Marble and Fındıklı formation units. But, direction of the slope and the orientations of discontinity are harmonious with stabilty. The risk of the failures along cirrucular surface sliding is estimated on Seçköy, Durdane and Gençali formations units. VI