İstanbul Alemdağ ormanlarının varlığını tehdit eden etkenler
Effects to threaten the presence of İstanbul Alemdağ forests
- Tez No: 105359
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET“İstanbul- Alemdağ Ormanlarının Varlığını Tehdit Eden Etkenler'' İstanbul İli yıllık %o 34,54”lük nüfus artışı ile büyük bir göç etkisi altındadır. Hızlı nüfus artışı ile birlikte çevre ormanlar üzerinde insan baskısı artmıştır. Alemdağ Orman İşletme Müdürlüğü'nün toplam sahası 194 928,5 Hektar olup, bunun 101 048,5 Hektarlık kısmı ormanlık sahadır. Alemdağ Orman İşletme Müdürlüğü, Ağva, Alemdağ, Beykoz, Kartal, Ömerli, Yeşilvadi, Şile, Sultanbeyli, Kanlıca, Sahilköy işletme şefliklerinden oluşmaktadır. 1983-1999 yıllarını kapsayan dönemlerde şeflikler bazında yerleşme, açmacılık, kaçakçılık (kesme-taşıma), otlatma, diğer suçlar ve 1988-2000 yıllan arasındaki yangınlar incelenmiştir. En fazla yerleşme suçu Beykoz'da işlenmiştir. Mevcut orman muhafaza memuru 8 kişidir ve kişi basma 2160 hektarlık alan düşmektedir. Açmacılık suçu Alemdağ, Beykoz ve Kartal'da yoğunluktadır. Bu şefliklerde işlenen açmacılık suçlan yerleşme içindir. Kesme suçu özellikle Yeşilvadi, Alemdağ ve Kartal'da fazlaca görülmektedir. En az Sahilköy İşletmesinde görülmüştür. Taşıma suçlan Alemdağ, Kartal ve Beykoz'da yoğunlaşmıştır. Taşıma suçlan kesme suçlan kadar işlenmemiştir. VIOtlatma suçlan Alemdağ, Yeşilvadi, Ağva, Kartal, Beykoz, Şile işletme şefliklerinde görülmektedir. Beykoz'da diğer suçlar daha fazla işlenmiştir. 1988-2000 yılları arasında toplam 526 adet yangın çıkmış 4155,224 Ha'lık alan yanmıştır. En fazla yangın Kartal İşletme Şefliğinde çıkmıştır. Nedeni bilinmeyen yangın sayısı 228 'dir. Alemdağ ormanlarım yerleşme, açma, kaçakçılık, otlatma, diğer suçlar ve yangınlardan korumak için idari, sosyal ve ekonomik tedbirler alınmalıdır. Mevcut orman muhafaza memurlarının sayısı arttırılmalıdır. Halkın bilinçlenmesi için yayın kuruluşlarından yardım alınmalı, eğitici programlar yapılmalıdır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Effects to threaten the presence of Istanbul Alemdağ Forests”. Istanbul is under the burder of an intense inner-migration at a rate of 34.54 %0 annualy. The pressure resulting from this increasing population constitues a negative effect over the surrounding forests. The total area, covered by Alemdağ Main Forest Directorate is 194.928,5 ha, 101.048,5 ha of which are forested. Ağva, Alemdağ, Beykoz, Kartal, Ömerli, Yeşilvadi, Şile, Sultanbeyli, Kanlıca and Sahilköy reginal forest enterprises make up Alemdağ Main Forest Directonate. In the scope of this research, between the period of 1983 and 1999, illegal settlement, clearing., transportation, grazing and other types of prohibited activities, and between the period of 1988-2000, forest fires were studied. The most drastic illegal settlement cases took place in Beykoz. The number of available rangers is 8, and each one of these personel is responsible for covering an area of roughly 2160 ha. Clearing cases intensified in Alemdağ, Beykoz, and Kartal. The crimes committed in these enterprises are mostly for settlement purposes. Illegal cutting, in many cases, especially occurred in Yeşilvadi, Alemdağ, and Kartal. Limited number of cases of the same nature also happened in Sahilköy. VIIIIllagel trasportation cases were reported in Alemdağ, Kartal, and Beykoz enterprises, but these are not as much in the number of occurences as illegal feeling cases. Majority of the illegal grazing cases has occurred in Alemdağ, Yeşilvadi, Ağva, Kartal,Beykoz, Şile enterprices. Other mentioned crimes occurred even more in Beykoz. During the period between 1988 and 2000, a total of 526 forest fire cases had been taken place within the premices of Alemdağ Forest Directonate, and approximately 4155.2 ha area had been burned majority of the fire cases was in Kartal enterprice. The number of the fires with unknow reasons was 228. Administrative social and economic precautions ought to be taken into account so as to prevent the forest from illegal settlement, clearing, smuggling, grazing and other crimes. The number of the rangers on duty today ought to be increased. By the support of media and other sources the people, who are living in these regions, informed about their, illegal activities and the results. IX