İstanbul-İzmir otoyolu Bursa çevre yolu I. kesiminin projelendirme ve inşaat aşamalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
İstanbul-İzmir motorway Bursa ring road section I., evaluation of design and construction stages
  1. Tez No: 166424
  2. Yazar: ENDER ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İstanbul - Bursa - Balıkesir - İzmir Otoyolunun Bursa Çevreyolu 1. kesiminde, önce otoyol projelendirme standartları ve inşaat iş ilerleme durumu ele alınmış ve daha sonra projenin tamamlanmasını geciktiren önemli sorunlar ve değerlendirmeleri yapılmıştır. İnşaat süresinin uzamasını etkileyen sebepler gruplanarak bu tez çalışmasının 5. bölümünde açıklanmaktadır. Bir başka ifade ile bu tez çalışmasında yapılmak istenen, bir ulaşım ağının başlangıcından sonuna kadar karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara getirilen çözümler ile, bundan sonra yapılacak çalışmalarda bu sorunlar minimum seviyeye indirmek için neler yapılabileceğini görmektir. İstanbul - Bursa - Balıkesir - İzmir Otoyolunun bir parçası olan Bursa Çevreyolu iki kısımdan oluşmaktadır. I. kısım İstanbul - Balıkesir - İzmir Otoyolu'nun Km. 82+360 - Km. 109+454 arasındaki parçasıdır ve yaklaşık 27 km uzunluğundadır. Bu kısım Susurluk - Balıkesir - Kırkağaç Manisa kesimleri ve Orhangazi Yalova - İzmit Körfezi geçişi ile birlikte İstanbul - İzmir Otoyolunu oluşturacaktır. İkinci kısım ise, Bursa'nın kuzeyinde, otoyol ile İstanbul - Bursa Devlet Yolu 'nun kesiştiği yerden başlayıp, doğuda Ankara - Bursa Devlet yoluna Turanköy civarında bağlanan Km. 0+000 - Km. 27+100 arasındaki parçasıdır ve bu kısım da yaklaşık 27 km uzunluğundadır. İstanbul - Bursa - Balıkesir - İzmir Otoyolunun bu kesimi Bursa ili şehir içi trafiğine hizmet vereceği gibi, İstanbul - Bursa - Balıkesir - İzmir yönündeki transit trafiğin İzmir iline tam erişme kontrollü ve kesintisiz olarak ulaşımım sağlayacaktır. Bu projenin uygulama çalışmaları devam etmekte olup hedeflenen süre içinde tamamlanması planlanmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY At this study, Istanbul - Bursa - Balıkesir - İzmir Motorway, Bursa Ring Road Section I, first of all project design standarts and construction work progress has been examined and then the main problems that has effected the late completion of the project has been determined. These problems that effected the construction progress has been grouped and explained at section 5 of this study. With another saying, in this study the main stages and the main problems at a transportation network has been objected and new proposals for solving these problems has been searched. Bursa Ring Road, a portion of Istanbul - Bursa - Balıkesir - İzmir Motorway, consists of two sections. Section I is between Km. 82+360 - Km. 109+454 of İstanbul - Balıkesir - İzmir Motorway, which is about 27 km. This section will be connected to Susurluk - Balıkesir - Kırkağaç Manisa sections and Orhangazi Yalova - İzmit Bay Passage, and with that connections that will form İstanbul - İzmir Motorway. Section II starts where the motorway is connected to İstanbul-Bursa State Road and ends at Turanköy at Ankara-Bursa State Road, which is also about 27 km. This section of Istanbul - Bursa - Balıkesir - İzmir Motorway will be in the service of the transit traffic flow through İstanbul - Izmir. On the other hand this motorway will also be in the service of Bursa city traffic. Construction of the project is going on and it is planned to be completed at the date of the project completion date.