Eminönü İlçesi parklarında yaşayan böcekler
The Living insects in the parks of Eminönü region
- Tez No: 105360
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET“Eminönü İlçesi Parklarında Yaşayan Böcekler”konulu Yüksek Lisans çalışması 1999-2000 yıllan içerisinde ilçedeki mevcut parklarda yürütülmüştür. İstanbul'da artan nüfusun dinlenme (Rekreasyon) ihtiyaçlarını karşılamada büyük rolü olan Eminönü ilçesindeki parkların büyüklükleri de dikkate alınarak belirlenen 12' sinde bu çalışma sürdürülmüştür. Bu çalışma 1999-2000 yılları içerisinde Eminönü ilçesi parklarında yaşayan böcekleri tespit etmek amacıyla ele alınmıştır. Özellikle nüfusun hızla arttığı günümüzde rekreasyon amacıyla kullanılan parkların devamlılığının sağlanması gerekmektedir. Ağaçlarda zarar yapan böcekler bu devamlılığı tehdit eden etkenlerden biridir. Bu çalışmada Eminönü ilçesinde bulunan Orthoptera, Coleoptera, Lepidoptera takımlarına ait 34 tür böcek tespit edilmiş ve zararlı türlere karşı alınması gerekli önlemler tartışılmıştır. SUMMARY This master dissertation“The living insects in the parks of Eminönü”has been carried out in the parks of Eminönü during 1999-2000. Organization of this study was performed in 12 different parks of Eminönü which were chosen for their important roles and capacity to be sufficient for recreation of the increasing population of Istanbul. This study for the first time has been performed in 1999-2000 to determine the types of insects living in parks of Eminönü district. Continuity of the parks for recreation objectives is important, especially at these days when population growth rate is so high. The insects that damage the whole or parts of trees are one of the main sources that threaten this continuity. Through this work it was determined that there are 34 different species of insects living in Eminönü district that can be said to belong to Orthoptera, Coleoptera and Lepidoptera orders. Precautions were taken against those ones that can be harmful to the trees.
Özet (Çeviri)