İkili ağır metal karışımlarının sıvı-sıvı ekstraksiyonu ile ayrılma şartlarının incelenmesi
The Investigation of separation conditions of binary heavy metal mixtures by liquid-liquid extraction
- Tez No: 105361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET İKİLİ AĞIR METAL KARIŞIMLARININ SIVI-SIVI EKSTRAKSİYONU İLE AYRILMA ŞARTLARININ İNCELENMESİ l-Nitroso-2-Naftol veya diğer adıyla Gambin, analitik kimyada oksin (8-hidroksikinolin) benzeri bir çöktürme ligandı olarak bir çok iyonun gravimetrik tayininde, özgül olarak kobalt tayin etmek amacıyla kullanılır. Özellikle asidik ortamda kobalt iyonu nikel iyonundan gambin'le çöktürülerek ayrılır. Literatürde gambin ile daha çok metallerin ekstraktif-spektrofotometrik tayinlerinde ve yüzey aktif maddeler kullanılarak yapılmış çalışmalar mevcuttur. Geri kazanıma yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada gambin ligandıyla tek tek bakır, kurşun, kadmiyum, nikel iyonlarının ve daha sonra bakır-kurşun, kurşun-kadmiyum, kadmiyum-nikel ve bakır- kadmiyum ikili metal kanşımlannm sulu çözeltilerinden CHCI3 fazma ekstraksiyonlan araştmlarak optimum şartlar belirlenmeye çalışılmıştır. Sözü edilen metallerin ekstraksiyonlan genellikle zayi kalevi ortamda gerçekleştirilebilmiş ve ikili metal kanşımlarının zayıf kalevi ortamda kolaylıkla birbirlerinden ayrılabileceği sonucu çıkartılmıştır. Ekstrakte edilen metallerin sulu faza mineral asidlerinden nitrat asidiyle önemli kayıplar olmadan sıynlabildiği görülmüştür. Gambin'le metal ekstraksiyonlarmda dağılım katsayıları pH, zaman, ligand konsantrasyonu, ortamda ikinci bir metal bulunması gibi değişkenlere bağlı olarak, sıyırma işlemi ise HNO3 konsantrasyonunun fonksiyonu olarak incelenmiş ve bu yöntemle bakır-kurşun, kurşun-kadmiyum, kadmiyum-nikel ve babr-kadmiyum gibi ikili metal kanşımlarmdaki metallerin birbirlerinden kolaylıkla ayrılabileceği, aynı zamanda geliştirilen yöntemin kadmiyum-nikel pillerine kolaylıkla uygulanabileceği sonucu çıkartılmıştır. Ekstraksiyon sonuçları, AAS analizi ile değerlendirilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATION OF SEPARATION CONDITIONS OF BINARY HEAVY METAL MIXTURES BY LIQUID-LIQUID EXTRACTION l-Nitroso-2-Naftol (Gambin) is commonly used in analytical chemistry as a precipitation ligand like oxine (8-hydroxyquinoline) in gravimetric analysis, and has been specifically used for Co analysis. Cobalt can be separated from nickel by precipitation especially in acidic media. There are a lot of examples for the use of gambin in extractive-spectrophotometric determination of metals and in operations using surfactants in literature. Recovery of metals was not aimed in these studies. In this work, firstly gambin was used in individual determinations of Cu, Pb, Cd Ni ions and then in the analysis of aqueous binary mixtures of Cu-Pb, Pb-Cd, Cd- Ni, and Cu-Cd. These operations were realized by using CHCI3 as the organic solvent of extraction. Extractions were investigated and optimal conditions were determined. It was seen that the constituents of the binary mixtures can be separated from each other in weakly basic media. Extracted metals can be stripped into the aqueous-phase by using nitric acid without any considerable losses. The distribution coefficients in metal extractions with Gambin were examined as a function of pH, time, selectivity, ligand concentration, and stripping was tested as a function of HNO3 concentration, the concentration of HNO3. The extraction of binary metal mixtures was also examined. At the end of this work, it was understood that by using the developed method, the constituents of the binary mixtures such as Cu-Pb, Pb-Cd, Cd-Ni and Cu- Cd were separated successfully. The results of extraction were evaluated by AAS analysis. VIII