Masif ağaç malzemenin işlenmesinde fire oranlarının belirlenmesi üzerine incelemeler
The Surveys for determination of the wastage rates at massive wood material processing
  1. Tez No: 105370
  2. Yazar: SAİT DÜNDAR SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Masif Ağaç Malzemenin İşlenmesinde Fire Oranlarının Belirlenmesi Üzerine İncelemeler Günümüzde orman ürünleri ve mobilya sektörünün en önemli hammaddelerden birisi olan masif ağaç malzemenin üretimi esnasında malzeme kaybının en aza indirgenmesi gerek ülke gerekse işletme ekonomisi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı; masif ağaç malzemenin tomruktan keresteye, keresteden son ürün sürecinde (pres kapı masif konstrüksiyonu ve ahşap resim çerçevesi) meydana gelen fire oranlarını tespit etmektir. Sarıçam tomruğu hacmi ile, elde edilen kereste hacmi ölçülüp iki işlem arasındaki fark 'Tomruk- kereste firesi“ olarak tespit edilmiştir. Sarıçam kerestesi ve Kayın kerestesinden elde edilen son ürünler arasındaki fark ”Kereste- Son ürün firesi" olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar gerek ülkemizde gerekse yurtdışında yapılan çalışmalarla karşılaştınlmıştır. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Surveys For Determination of the Wastage Rates At Massive Wood Material Processing Nowadays, it is very important not only for company economy but also national economy to minimize the wastages of massive wood material which is the most valuable raw material of forest products and furniture industry while massive wood material is being processed. The aim of this study is to determine the wastage rates of massive wood material when processed from logs to timber and from timber to final products ( e.g. press massive door construction and wooden picture frame). After having measured the volume of Scoth Pine and its timber, the difference has been determined as 'log-timber wastage“. The difference between the timber of Scotch Pine and Beech trees and final products from these materials has been determined as ”timber-final products wastage". Results of this study have been compared with other national and international studies. XT