Bazı akvaryum balıklarında aeromonad enfeksiyonlarının teşhisi üzerinde bir çalışma
A Study on the diagnosis of the aeromonad enfections in some aquarium fishes
  1. Tez No: 105369
  2. Yazar: RANA PELİN GÜVENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET: Bazı Akvaryum Balıklarında Aeromonad Enfeksiyonlarının Teşhisi Üzerinde Bir Çalışma, Bu çalışma İstanbul ili içerisinde bulunan bazı akvaryum balığı üretim işletmelerindeki akvaryum balıklarında aeromonad enfeksiyonlarının teşhisi amacıyla yürütülmüştür. Beş adet işletmeden temin edilen plati, gurami, lepistes, siyah moli, japon balıklarını içeren on dört adet hasta balık örneklerine bakteriyolojik ve histopatolojik muayene yöntemleri uygulanmıştır. Bakteriyolojik muayene için balığın karaciğer, dalak ve böbrek gibi içi organlarından Tryptiç Soy Agar (TSA)' a ekimler yapılmıştır. Hasta balıklardan izole edilen on dört izolata ait bakterilerin hücre morfolojileri, Gram boyama ve hareket özellikleri yam sıra biyokimyasal özellikleri incelenmiştir. Bu hasta balıklardan izole edilen on dört izolattan, on bir izolat Aeromonas hydropfala, bir izolat Aeromonas caviae, bîr izolat Vibrio sp. ve bir izolat da Staphylococcus sp. olarak identifiye edilmiştir. Hasta akvaryum balıkları, deride ve operkulada yüzeysel hemorajik lezyonlar göstermiştir. Karında ascites belirgin semptom oluşturmamıştır. Histolojik olarak derideki lezyonlarda; epidermis ve dermişte nekroz yam sıra selüler infiltrasyon görülürken, karaciğerde fokal nekroz ve hemoraji, dalağın haemopoetik dokusunda azalma ve nekroz görülmüştür. VH
Özet (Çeviri)
SUMMARY: A Study On The Diagnosis Of The Aeromonad Enfections In Some Aquarium fishes. This study was carried out to diagnosis of aeromonad enfections in some aquarium fishes belongs to aquarium fish rearing farms in Istanbul province. Bacteriological and bistopathological diagnosing methods applied to the 14 fish samples included platy, gourami, black molly, koi carp, goldfish, guppy, Poecilia velifera which were obtained from S aquarium fish rearing farms. Bacteriological inoculation was on TSA medium from the infected fish visceral organs namely liver, kidney and spleen. 14 isolates were obtained from infected fish were identified 1 1 of them as Aeromonas hydrophila strains; 1 of them as Aeromonas caviae strain; 1 of them as Vibrio sp. strain and the last one as Staphylococcus sp. Sick aquarium fish samples showed haemorrhagic superficial lesions on the skin and opercular. Abdominal ascites was not found as specific symptom. Histopathologically; beside the necrosis in the epidermis and dermis of the skin lesions, celluler infiltrations were observed. Focal necrosis and haemorrhagie in the liver, necrosis of the intestinal mucosal membrane and haemopoeitic tissue of the spleen. vm