Tersiyer'den günümüze doğal yaşamını sürdüren, Çilingoz'un karaçamları (Pinus nigra Arn).
From the tertiary period to the present, Pinus nigra Arn. Found in Çilingoz has thrived naturally
  1. Tez No: 105377
  2. Yazar: KUBİLAY ÖZYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
“Tersiyer' den Günümüze Doğal Yaşamını Sürdüren, Çilingoz'un Karaçamları (P. nigra Arn.)”Bu çalışmada, İki milyon yıl önce Trakya'da yaygın olup bugün Trakya' daki yalnız çok küçük birkaç alanda doğal varlığını sürdüren karaçam {Pinus nigra Arn.) lardan, Çilingoz karaçamlanyla Türkiye'nin üç ayrı yöresindeki doğal karaçamlar, odunlarının iç morfolojisi ve palinolojik özelikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma için 62 odun iç morfolojisi özeliğiyle 18 polen özeliği incelenmiştir. İki milyon yıl önce Trakya'da Sequoiadendron giganteum (Lindl.) Buchh., Juglans sp. L., Carya sp. L., taksonları da doğal olarak bulunmaktaydı ancak bugün bu taksonlardan Juglans sp. L. dışında hiçbiri Trakya'da doğal olarak bulunmamaktadır. Carya ve Juglans cinslerinin bugünkü iklim istekleri göz önünde tutulursa, Trakya'da o dönemlerde daha sıcak ve yağışlı bir iklimin egemen olduğu düşünülebilir [2]. Trakya'da bugün doğal olarak bulunan karaçamların, değişen çevre koşullarına uyum sağladıkları için bugün de var oldukları düşünülmektedir. Bu çamların Tersiyer kalıntısı oluşları, bugüne dek hiçbir değişim geçirmeden geldikleri anlamına gelmemektedir. Çilingoz karaçamlarına, odun iç morfolojisi özelikleri bakımından en çok Ulus, polen özelikleri bakımından da en çok Yıldızeli yöresi karaçamları yakındır. Çilingoz karaçamlarının, ilkbahar odununda traheid alanı, özışınlannın oduna katılma yüzdesi, özışınlannın maksimal yüksekliği, polenlerindeki (L / P), (P / p) oranlan bakımından diğer yörelerin karaçamlanndan belirgin olarak aynlabilmektedir. Diğer yöre örneklerinin de kimi özelikleri bakımından birbirlerinden ayrılmalan olanaklıdır. Örnekler, odun iç morfolojisi ve polen özeliklerinden kimileri kullanılarak evrim özelikleri bakımından da karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
“From the Tertiary Period to the Present, Pirms nigra Arn. Found in Çilingoz Has Thrived Naturally”In this research, Pinus nigra Arn. in Çilingoz, which is one of the small locations which has the naturally growing Pinus nigra Arn. which was widespread in Thrace two million years ago, has been compared with the“Pinus nigra Arn.”s that are naturally present in three different locations in Turkey. Sixty-two anatomical and 18 palynological features have been investigated for this comparison. Two million years ago, Sequoiadendron giganteum (Lindl.) Buchh., Juglans sp. L., Carya sp. L., naturally occured in Thrace but now none of them naturally occurs in Thrace. Considering Carya and Juglans taxa's ability to thrive in hot and rainy climates, it can be suggested that a similar climate existed in Thrace two million years ago [2]. It is thought that, Pinus nigra Arn., which occurs only sporadically in Thrace, may have adopted to survive changing environmental conditions. The discovery of Tertiary remains in Thrace does not necessarily imply that Pinus nigra Arn. has not evolved since that time. Pinus nigra Arn. in Çilingoz, considering its wood anatomical features, most resembles those in Ulus and concerning its palynological features, most resembles those in Yıldızeli. Pinus nigra Arn. in Çilingoz can easily be identified, among the others, by its area of spring wood tracheids, the percentage of ray participation to wood, maximal height of rays and the (L / P), (P / p) estimates of its pollens. It is also possible to identify“Pinus nigra Arn. ”s from the other locations by using some anatomical and palynological features. Considering some anatomical and palynological features, Pinus nigras from four different habitats have been compared and contrasted and conclusions have been drawn concerning the degree of evolutionary development of Pinus nigra in each of the four habitats.