Naididae (Oligochaeta) Sakarya Nehir potano faunasının taksonomik ve zoocoğrafik incelenmesi
Taxonomic and zoogeographical examination naididae (Oligochaeta) of Sakarya River system
- Tez No: 78467
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Türkiye Naididae (Oligochaeta) faunası özellikle limnofaunası hakkında hemen hemen hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Su içerisinde serbest olarak veya substrat içinde yaşayan Oligochaeta türleri, birkaç istisna hariç, çoğu türlerinin herbivor olmasından dolayı sulardaki besin zincirinin önemli bir halkasını oluştururlar. Aynı zamanda türlerin ve bunların abundanslannın belirlenmesi, suların verimlilik durumlarının saptanmasında önemli bir rol oynar; değişik ortam şartlarına gösterdikleri adaptasyondan ve toleranslarından dolayı indikatör organizma özelliğine sahiptirler. Aynı zamanda canlı yem olarak kullanılmaları önemlerini bir kat daha arttırmaktadır. Oligochaeta üyeleri Tersiyer'den günümüze dek gelebilmiş bilinen en eski organizmalardan biridir. Jeolojik devirler boyunca özellikle de Buzul dönemlerde ve günümüzde Boğazlar nedeniyle önemli göç yollan üzerinde bulunan ve daha önce üzerinde fauna tespiti yapılmamış olan Sakarya Nehir Sistemi'nin, Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir geçit oluşturan Anadolu'nun zoocoğrafik bakımdan önemi büyüktür. Bu nedenle Sakarya Nehir Sistemi'nin Naididae (Oligochaeta) Limnofaunası'nın tespiti ve yayılışlarının ortaya konması amacıyla 1995-1997 tarihleri arasında örnekler toplanarak incelenmiştir. Söz konusu olan bölgede belirlenen 79 istasyonun, durgun, akıntılı ve bitkili kesimlerinden alman örneklerin incelenmesi sonucunda, 4 alt familyaya ait 13 cinse bağlı 34 tür, tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden 21 'i Türkiye için, 11 tür ise Sakarya Nehir Sistemi için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is almost no study related to Turkey's Naididae (Oligochaeta) fauna. Except for e few exceptions; Oligochaeta species existing freely in waters or substratum constitutes an important ring in the food chain because many species of them are herbivore. Determination of species, and their abundance has an important role in establishing water productivity. Due to their ability to a dopt to different conditions and their tolerance, they have the characteristic of indicator organism. The fact that they are used as living living-baits doubles their importance. Members of Oligochaeta are one of the oldest organisms that have continued their existence up to now. From Glacial period until now, throughout the geological periods; Anatolia has been an important immigration road and a gate between the contineuts Asia and Europe, because of the Straits, Bosphoros and Dardanelles. Therefore, Sakarya River System whose fauna determination has not been done before has a great zoogeografical importance. In this study, in order to determine the limnofauna of Naididae (Oligochaeta) and their spread in Sakarya River System, samples were collected and examined between 1995-1997. After having examined the samples taken from flowing water and among from plants at 79 different section of Sakarya River, 34 species, which belong to 4 subfamily and 13 genus were determined. 21 of these species are new records for Turkey and 11 for Sakarya River System. VI