Değişik konsantrasyonlarda nitrat içeren hoagland çözeltilerinde yetiştirilen Urtica dioica L.bitkilerinde nitrat birikimi
Nitrate accumulation in urtica dioica L.plants grown in hoagland solutions with different concentrations of nitrate
- Tez No: 105378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET DEĞİŞİK KONSANTRASYONLARDA NİTRAT İÇEREN HOAGLAND ÇÖZELTİLERİNDE YETİŞTİRİLEN Urtica dioica L. BİTKİLERİNDE NİTRAT BİRİKİMİ Akan musluk suyu altında 24 saat ıslatılan Urtica dioica L. tohumlan petri kutularında nemli filtre kağıdı üzerinde çimlenmeye bırakıldılar. 7 gün sonra iyi çimlenmiş tohumlar seçilerek 0.05 mM nitrat içeren Hoagland çözeltilerine aktanldılar. 14 gün sonra iyi gelişmiş fideler seçilerek değişik konsantrasyonlarda nitrat içeren Hoagland çözeltisi bulunan deney setlerine aktanldılar. Değişik konsantrasyonlarda nitrat içeren Hoagland çözeltilerinde yetiştirilen bitkiler 35 gün sonra hasat edilerek taze ağırlıklan ve kum ağırlıklan tayin edildi ve her birinin kök, gövde ve yapraklann nitrat içerikleri saptandı. 0.5 mM nitrattan daha düşük konsantrasyonlarda nitrat içeren Hoagland çözeltilerinde yetiştirilen bitkilerde büyüme hızının yavaş olduğu ve azot eksikliği semptomlanmn ortaya çıktığı gözlendi. Bu bitkilerin kök ve gövdelerinin nitrat içeriğinin yapraklara göre daha yüksek olduğu saptandı. 15-50 mM nitrat içeren Hoagland çözeltilerindeki bitkilerin iyi geliştiği, ancak 50 mM'dan daha yüksek nitrat konsantrasyonlannda bitkilerin iyi gelişmediği ve nitratın toksik etkileri gözlendi. Sonuç olarak bu çalışmada 15 mM ve daha yüksek nitrat konsantrasyonlann Urtica dioica'mn kök, gövde ve yapraklarında nitrat birikimine yol açtığı ve bu birikimin insan sağlığı için kabul edilebilir düzeyin üstünde olduğu tespit edildi. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY NITRATE ACCUMULATION IN Urtica dioica L. PLANTS GROWN IN HOAGLAND SOLUTIONS WITH DIFFERENT CONCENTRATIONS OF NITRATE Urtica dioica L. seeds soaked under running tap water for 24 hours were left to germinate on wet filter paper in petri dishes. The well germinated seeds after 7 days were selected and transferred to Hoagland solutions containing 0.05 mM nitrate. Well grown seedlings after 14 days were transferred to experiment sets containing various concentrations of nitrate in Hoagland solutions. Plants that have been left to grow in Hoagland solutions with diffirent concentrations of nitrate were harvested after 35 days and their fresh and dry weights were measured. The nitrate contents of the roots, stem and leaves of each plants have been determined. It has been observed that plants grown in Hoagland solutions with nitrate concentrations less than 0.5 mM nitrate had lower growth rate and showed symptoms of nitrogen insufficiency. In these plants, roots and stems appeared to contain more nitrate compared to leaves. In Hoagland solutions with 15-20 mM nitrate concentrations, plants were observed to grow well; however, higher concentrations than 50 mM nitrate displayed toxic effects. It was concluded that in this study, nitrate concentrations of 15 mM or more in Hoagland solutions resulted in nitrate accumulation in roots, stems and leaves of Urtica dioica L. and that this accumulation is above the permissible levels for human health. IX