Karakiriş dağı (Seben-Nallıhan) florası
The Flora of the Karakiriş mountain (Seben-Nallıhan)
- Tez No: 105376
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET“Karakiriş Dağı (Seben-Nallıhan) Florası”adlı bu çalışma, İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Botaniği Programında Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Karakiriş Dağı (Seben-Nallıhan), Batı Karadeniz Bölgesinin güneyinde İç Anadolu Bölgesinin kuzeybatısında, Bolu- Ankara İli sınırlan içerisinde bulunmaktadır. Türkiye'nin grid kare sistemine göre A3 karesinde yer almaktadır. Karakiriş Dağı'mn 420 km2 lik toplam alam doğal sınırlar ile çevrilmiştir. Araştırma alanının denizden yüksekliği 560 - 1550 m arasında değişmektedir. Flora alam bakımından, Avrupa- Sibirya flora alanının, kurakçıl Batı Karadeniz alt flora alam ile İran-Turan flora alanının, İç Anadolu bölümü ile geçiş bölgesi oluşturmaktadır. Araştırma alam, 1999 yılında vejetasyon başlangıcı olan Mart ayından vejetasyon bitim dönemi olan Ekim ayına kadar 14 defa araştırma gezisi yapılarak, 1227 adet bitki örneği toplanmıştır. Bu bitki örneklerinin incelenmesi sonucunda, 72 familyaya ve 291 cinse ait 511 takson tespit edilmiştir. Tür ve tür altı seviyede 150 (%29.35) takson A3 karesi için yeni kayıttır. 69 takson endemik olup, endemizm oram %13.50'dır. Taksonlarm fîtocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir; İran-Turan 134 (%26.22), Avrupa-Sibirya 69 (% 13.50), Akdeniz 40 (%7.83) ve geniş yayılıştılar ile fîtocoğrafik bölgesine karar verilemeyenler 268 (%52.44)'dir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Flora of Karakiriş Mountain (Seben-Nallihan). This study was prepared as a master of science thesis at the Forest Botany Program of University of İstanbul, Institute of Natural Sciences under the title of“The Flora of the Karakiriş Mountain (Seben-Nallihan)”. Karakiriş Mountain (Seben-Nallihan ) is situated between the border of Bolu and Ankara, at the Southern part of Western Black Sea Region, North- West of the Central Anatolia Region. According to Turkey's grid square system, the resaearch area is located in A3 square. The total of the research area is the 420 km2 and the elevation of the area is varied between 560 and 1550 metres. The area is in the transition zones of the two different phytogeographic region namely Euro-Siberian (Xero-Euxine, under side section) and Irano-Turanian (the side of the inner Anatolia). In 1999, total 14 research trips were held to the area beginning from the March that the vegetation period begins to the September that the vegetation period ends. In these trips, total 1227 plant specimen materials were collected. After analysis of the plant specimens, 514 taxa were determined including 292 genus and 72 families. 150 (%29.35) specific and infraspecific rank taxa are new records for A3 square, and 69 (%13.50) taxa are endemic. Phytogeographic elements of the area as follows: Irano- Turanian elements 134 (%26.22), Euro-Siberian elements 69 (%13.50), Mediterranean elements 40 (%7.83) and the others wide spreaded and those of which phytogeographical region are unidentified, 268 (%52.44). VIII