Mn (II)'nin atmosferik oksijenle oksidasyonundan oluşan çamur yaşının oksidasyon hızına etkisi
Influence of ageing on the catalytic activity of manganese sludge for oxidation of Mn (II)
- Tez No: 105382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Mn(II)'NİN ATMOSFERİK OKSİJEN İLE OKSİDASYONUNDAN OLUŞAN ÇAMUR YAŞININ OKSİDASYON HIZINA ETKİSİ Bu çalışmada, Mn(n)'nin oksidasyonunda Mn(TV)'ün katalitik etkisi, Mn(TV) çamurunun (Mn02'nin) yaşlanmasıyla katalitik etki arasındaki ilişki ve doğal sularda bulunan organik maddelerin Mn(II)'nin oksidasyonuna olan etkileri ve özellikle ortamda organik madde bulunması halinde Mn(TV)'ün katalitik etkisindeki değişim incelenmiştir. Bu kapsamda aşağıda belirtilen üç aşamalı deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, Mn(II)'nin oksidasyonu üzerine Mn(IV)'ün katalitik etkisi, kontrollü olarak 2 litrelik kesikli bir reaktörde, Mn(TV) konsantrasyonu 0-300 mg/1 arasında değiştirilerek incelenmiştir. 10 mg/1 ve 25 mg/1 başlangıç Mn(Ü) konsantrasyonlarında, oksijenin kısmi basmcı, alkalinite, pH ve sıcaklık sabit tutulmuştur. Sisteme Mn(IV) ilavesiyle gelişen heterojen oksidasyon ortamında, artan Mn(TV) konsantrasyonlan ile Mn(II)'nin oksidasyon hızının arttığı belirlenmiştir. İkinci aşamada, pH=8.5-9.5-10 değerlerinde 0-10 gün bekletilen çeşitli konsantrasyonlardaki Mn02 çamurlarının Mn(II)'nin oksidasyon hızına etkisi araştırılmıştır. pH'nm 9.5 olması halinde, Mn(TV)=50 mg/1 için, çamur yaşmm yedinci gününe kadar reaksiyon hızlanmaktadır. pH'nın 10 olması durumunda ise çamur yaşının dördüncü gününe kadar reaksiyon hızı artmıştır. Buradan, çamurun yaşlanmasıyla katalitik etkinin arttığı gözlenmiştir. Üçüncü aşamada ise aynı deney sistemi kullanılarak, tannik asitin oksidasyon hızını oldukça yavaşlattığı, asetik asitin ise herhangi bir etki yapmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INFLUENCE OF AGEING ON THE CATALYTIC ACTIVITY OF MANGANESE SLUDGE FOR OXIDATION OF Mn(II) In the aquatic system manganese primarily involves the Mn(II) and Mn(IV) states, and is of engineering interest in water supply and wastewater treatment The oxidation of manganese is affected by several factors such as Mn(D) and oxygen concentration, pH, temperature, organic matter and other ions present in the solution. Manganese oxidation is also affected and is accelerated in the presence of the manganese dioxide. In the presence of Mn(TV), the oxidation of manganese by the atmospheric oxygen occurs by two simultaneous processes. One of these is the homogeneous reaction taking place in solution, and the other is the heterogeneous reaction occurring on the surface of the manganese dioxide precipitates. Thus: k Mn(D)+ O2 »> MnOx^ (homogeneous) (1) ki Mn(H) + MnOx(k) + 02 *" 2MnOs