İstanbul Belgrad Ormanı'nın kelebek (lepidoptera) türleri
Lepidoptera species of Istanbul Belgrad Forest
- Tez No: 105383
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma 2000-2001 yıllan içerisinde İstanbul Belgrad Ormanı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde Lepidoptera takımından 14 familyaya mensup 54 tür tespit edilmiş olup bunlar liste halinde aşağıya çıkarılmıştır. ~v ; Ki-#V«#.>~ Famüya ZYGAENTOAE 1. Zygaena carniolica (Scopoli) 2. Zygaena filipendulae (Linnaeus) Famüya TORTRICEDAE 3. Tortrix viridana (Linnaeus) Familya PYRALIDAE 4. Endbtrichaflammealis (Denis & Schiffermüller) Famüya PAPILIONIDAE 5. Iphiclides podalirius (Linnaeus) 6. Papilio machaon Linnaeus Famüya PIERTOAE 7. &lias croceus (Fourcroy) 8. Gbnepteryx rhamni (Linnaeus) 9. Leptidea sinapis (Linnaeus) 10. Pieris brassicae (Linnaeus) 1 1. Pieris napi (Linnaeus) 12. Pieris rapae (Linnaeus) 13. Pontia edusa (Fabricius) Famüya LYCAENIDAE 14. Lycaena phlaeas (Linnaeus) 15. Polyommatus icarus (Rottemburg) I ' ] FamÜyaNYMPHALIDAE j 16. Argj/nnis paphia (Linnaeus) 17. Brenthis daphne (Denis & Schiffermüller) 18. Coenonympha arcania (Linnaeus) 19. Coenonympha pamphilus (Linnaeus) VI20. Inachis io (Linnaeus) 21. Limenitis reducta (Staudinger) 22. Maniola jurtina (Linnaeus) 23. Maniola megala (Oberthiir) 24. Melanargia galathea (Linnaeus) 25. Melitaea ciroda (Linnaeus) 26. Nymphalis polychloros (Linnaeus) 27. Pararge aegeria (Linnaeus) 28. Polygonia c-album (Linnaeus) 29. Pyronia tithonus (Linnaeus) 30. Vanessa atalanta (Linnaeus) 31. Vanessa cardui (Linnaeus) Familya HESPERHDAE 32. Heteropterus morpheas (Pallas) 33. Ochlodes venatus (Bremer and Grey) 34. Spialia orbifer (Hiibner) Familya GEOMETRIDAE ' f 35. Cyclophora linearia (Hübner) i 36. Cyclophora puppillaria (Hiibner) 37. Ematurga atomaria (Linnaeus) 38. Ennomos quercaria (Hiibner) 39. Idaea subsericeata (Haworth) 40. Timandra griseata Petersen Familya SPHINGIDAE 41. Macroglossum stellatarum (Linnaeus) Familya THAUMETOPOEIDAE 42. Tkaumetopoea pityocampa (Schiffermiiller) Famüya LYMANTRÜDAE 43. Lymantria dispar (Linnaeus) Familya ARCTHDAE 44. Epicallia villica (Linnaeus) 45. Spilosoma lubricipedum (Linnaeus) Familya NOCTUTOAE 46. Amphipyra pyramidea (Linnaeus) j 47. Amphipyra tragopoginis (Clerck) ? 1“ VII48. Autographa gamma (Linnaeus) 49. Calymnia trapezina «Linnaeus) 50. Catocala dilecta (Hübner) 51. Dysgonia algira (Linnaeus) 52. Mamestra w-latinum Hufnagel 53. Noctua comes Hübner 54. Odice suava (Hübner) Bu çalışmanın amacı, Belgrad Ormanı 'nda yaşamakta olan Lepidoptera türleri ile bunların Türkiye ve dünyadaki yayılışlarım ve konukçu bitkilerini tespit etmek idi. Çalışmaya başlamadan önce bu konu ile ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. Arazide yakalanan türler, İ.Ü. Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı 'nda konunun uzmanları, kaynaklar ve koleksiyonlar yardımıyla teşhis edilmiştir. Belgrad Ormanı'nda ormancılık bakımından son derece”önemli olan üç tür: Tortrix viridana (L.), Thaumetopoea pityocampa (Schiff.) ve LylMntria dispar (L.) tammlanmıştır. I Çeşitli kaynakların bitkilerine göre gruplandınlarak liste incelenmesi neticesinde 54 Lepidoptera türü konukçu^ halinde aşağıda sunulmuştur: 1. Larvaları agac ve ağaççıklarda yasayanlar : Tortrix viridana (L.), Iphiclides podalirius (L.), Nymphalis polychloros (L.), Cyclophora linearia (Hbn.), Cyclophora puppillaria (Hbnl), Ennomos quercaria (Hbn.), Thaumetopoea pityocampa (Schiff.), Lymantria dispar (L.), Amphipyra pyramidae (L.), Calymnia trapezina (L.), Catocala dilecta (Hbn.); 2. Larvaları otsu bitkilerde yasayanlar : Zygaena carniolica (Scop.), Zygaena filipendulae (L.), Papilio mac\haon L., Colias croceus (Fourcr.), Gonepteryx rhamni (L.), Leptidea sinapis (L.), Pieris brassicae (L.), Pieris napi (L.), Pieris rapae (L.)^Pontia edusa (Fabr.), Lycaena phlaeas *(L.), Polyommatus icarus (Rottem.), Argynnis paphia\ (L.), Brenthis daphne (Den. and Schiff.), Coenonympha arcania (L.), Coenonympha pamphilus (L.), Inachis io (L.), Limenitis reducta (Staud.), Maniola jurtina (L.), Maniola megala (Oberth.), Melanargia galathea (L.), Melitaea cinxia (L.), Pararge aegeria (L.), Pyronia tithonus (L.), Heteropterus morpheas (Pall.), Ochlodes venatus (Brem. and Grey), Spialia orbifer (L.), Idaea subsericeata (Haw.), Timandra griseata Petersen, Macroglossum stellhtarum (L.), Epicallia villica (L.), Amphipyra tragopoginis (Cl.), Dysgonia algira (L.), Mamestra w-İatinum (Hufh.); 3. Larvalan ağaç, ağaççık ve otsu bitkilerde yasayanlar : Endotricha flammealis (Den. and Schiff.), Polygonia] c-album (L.), Vanessa atalanta (L.), Vanessa cardui (L.), Ematurga atomarifc (L.), Spilosoma lubriçipedum (L.), Autographa gamma (Û), Noctua comes Hbh. / vın
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the years of 2000-2001 in Belgrad Forest in Istanbul. As a result, 54 Lepidoptera species belong to the 14 families were determined and shown below: Family ZYGAENTOAE 1. Zygaena carniolica (Scopoli) 2. Zygaena filipendulae (Linnaeus) Family TORTRICIDAE 3. Tortrlx viridana (Linnaeus) Family PYRALIDAE 4. Endotrichaflammealis (Denis & Sbhiffermüller) Family PAPILIONTOAE 5. Iphiclides podalirius (Linnaeus) 6. Papilio machaon Linnaeus Family PIERIDAE 7. Colias croceus (Fourcroy) 8. Gonepteryx rhamni (Linnaeus) 9. Leptidea sinapis (Linnaeus) 10. Pj&ris brassicae (Linnaeus) 1 1. Fîeris napi (Linnaeus) 12. Pieris rapae (Linnaeus) 13. Pontia edusa (Fabricius) Family LYCAENTOAE 'f 14. Lycaena phlaeas (Linnaeus) 15. Polyorqmatus icarus (Rottemburg) Family NYMPHALIDAE 16. Argynnis paphia (Linnaeus) 17. BrentMs daphne (Denis & Schiffermüller) 18^ Coenonympha arcania (Linnaeus) 19. Coenonympha pamphilus (Linnaeus) DC20. Inachis io (Linnaeus) 21. Limenitis reducta (Staudinger) 22. Maniolajurtina (Linnaeus) 23. Maniola me gala (Oberthür) 24. Melanargia galathea (Linnaeus) 25. Melitaea cinxia (Linnaeus) 26. Nymphalis polychlows (Linnaeus) 27. Pararge aegeria (Linnaeus) 28. Polygonia c-album (Linnaeus) 29. Pyronia tithonus (Linnaeus) 30. Vanessa atalanta (Linnaeus) 31. Vanessa cardui (Linnaeus) Family HESPERÜDAE * 32. Heteropterus morpheus (Pallas) 33. Ochlodes venatus (Bremer and Grey) 34. Spialia orbifer (Hübner) Family GEOMETRIDAE 'f - 35 ^Cyclophoralinearia (Hübner) } 36. Cyclophora puppillaria (Hübner) 37. Ematurga atomaria (Linnaeus) 38. Ennomos quercaria (Hübner) 39. Idaea subsericeata (Haworth) 40. Timandra griseata Petersen Family SPHINGIDAE 41. Macroglossum stellatarum (Linnaeus) Family THAUMETOPOEIDAE | 42,^iaumetopoea pityocampa (Schiffermüller) Family LYMANTRHDAE 43. Lymantria dispar (Linnaeus) Family ARCTIIDAE 44.- Epicallia villica (Linnaeus) 45. Spilosoma lubricipedum (Linnaeus) Family NOCTUBDAE ^.Amphipyrapyramidea (Linnaeus) 47. Amphipyrn tragopoginis (Clerck)48. Autographa gamma (Linnaeus) 49. Calymnia trapezina (Linnaeus) 50. Catocala dilecta (Hübner) 51. Dysgonia algira (Linnaeus) 52. Mamestra w-latinum Hufhagel 53. Noctua comes Hübner 54. Odice suava (Hübner) The aim of this study was to determine the Lepidoptera species living in Belgrad Forest, their distribution both in Turkey and abroad and the host-plants of them. At the beginning of this study, related references were checked. The collected species were identified by the specialists of Forest Entomology and Protection Department of Faculty of Forestry of University of Istanbul by using related references and former collections. In Belgrad Forest three Lepidoptera species which are so Important were identified: Tortrix Lymantria dispar (L.). viridana (L.), Thaumetopoea pityoc'atttpa (Schiff.) and for forestry /f. According to various references the 54 Lepidoptera species were their host-plants and listed below: grouped by x k _* 1. Larvae on trees and shrubs : Tortrix viridana (L.), Iphiclides podalirius (L.), Nymphalis polychloros (L.), Cyclophora linearia (Hbn.), Çyclophora puppillaria (Hbn.), Ennomos quercaria (Hbn.), Thaumetopoea pityocampa (Schiff.), Lymantria dispar (L.), Amphipyra pyramidae (L.), Calymnia trapezina (L.), Catocala dilecta (Hbn.); 2. İL; arvae on grasses : Zygaena carniolica (Scop.), Zygaena filipeniulae (L.), Papilio machaon L., Colias croceus (Fourcr.), Gonepteryx rhamni (L.), Leptidea sinapis (L.), Pieris brassicae (L.), Pieris napi (L.), Pieris rapae (L.), Pontia edusa (FabJP), Lycaena phlaeas (L.), Polyommatus icarus (Rottem.', Argynnis paphia (L.), Brenthis daphne (Den. and Schiff.), Coenonympha arçania (L.), Coenonympha pamphilus (L.), Inachis io (L.), Limenitis reducta (Staud.), Maniola jurtina (L.), Maniola megala (Oberth.), Melanargia galhthea (L.), Melitaea cinxia (L.), Pararge aegeria (L.), Pyronia tithonus (L.), Hkteropterus morpheus (Pall.), Ochlodes venatus (Brem. and Grey), Spialia orbifer (L.), Idaea subsericeata (Haw.), Timandra griseata Petersen, Macroglossum stellatarum (L.), Epicallia villica (L.), Amphipyra tragopoginis (CI.), Dysgonia algira (L.), Mamestra w-latinum (Hufn); 3. Larvae on trees, shrubs and grasses : Endotricha flammealis >(Den. and Schiff.), Polygonia c-album (L.), Vanessa atalanta (L.), Vanessa cardui (L.), Ematurga atomaria (L.), Spilosoma lubricipedum (L.), Autographa gamma (L.), Noctua comes Hbn. ! XI