Ülkemizde çevre sorunlarının ormancılık ile ilişkisi ve basına yansıması
The Relationship between environmental problems and forestry in our country and their reflections in press
  1. Tez No: 105384
  2. Yazar: ESİN ÇATALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
4k ^ ÖZET «ÜLKEMEBE ÇEVRE SGRKNtARBfBf OBMANCILBaA İLİŞKİSİ ve BASTNA YANSIMASI* Bu çalışmada Türkiye'deki çevre sorunlarınla ormancılıkla ile ilişkisi ve basma yansıması araştırılmıştır. Yazılı basının son 20 yılda konuyu ele alış biçimi incelenmiştir. Türkiye'de çevre ile ilgili gelişmeler batıya nazaran daha geç ve az etkili yaşanmıştır. Bunun nedeni ise saniyeleşme ve kentleşmenin Türkiye'de daha geç yaşanması, dolayısıyla çevre sorunlarının daha geç hissedilmeye başlamasıdır Basında konunun önemi vurgulanmıştır. Gazetelerde hemen her gün çevre ile ilgili haberler görülmekte, hatta ayrı çevre sayfaları yer almaktadır. Türkiye'de yaşanan çeşitli sorunlar içinde çevre konuları ön sıralarda yer almaktadır. Çevrenin korunmasının onu en çok etkileyen insanın bilinçlendirilmesi ve eğitilmesiyle mümkündür. Sonuç olarak Türkiye'de ve dünyada hızla artan çevre sorunları hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için basına büyük görev
Özet (Çeviri)
k> SUMMARY“THE RELATIONSHIP BETWEEN ENVIRONMENTAL PROBLEMS AND FORESTRY IN OUR COUNTRY AND THEIR REFLECTIONS IN PRESS”In this thesis, the relationship between environmental problems and forestry in our country and their reflections in press are investigated. Developments relating to the environment were experienced later and less intensively in Turkey than in the West. The reason for this is that industrialization and urbanization occurred later here with a consequent delay in the emergence of environmental problems. The urgency of the problem is emphasized in the press. News items relating to the environment are seen almost daily in the Turkish press today and some newspapers even have special pages reserved for the subject. Environmental problems rank first among the various difficulties Turkey faces. Starting from the basic premise that the best way of protecting the environment is by educating and making human beings. In conclusion, we believe that media has an important task of informing the community about the increasing problems of the environment.