Öğretmenlerin fen ve teknoloji öğretimi, kullanılan ölçme-değerlendirme yöntemleri ve bu yöntemlerin öğretim sürecindeki önemi hakkındaki düşüncelerinin belirlenmesi
Determining teachers' views about science and technology education, used student evaluation and assessment methods and their importance in the educational processes
  1. Tez No: 207074
  2. Yazar: FATİH CANDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖĞRETMENLERİN FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETİMİ, KULLANILAN ÖLÇME-DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ VE BU YÖNTEMLERİN ÖĞRETİM SÜRECİNDEKİ ÖNEMİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİN BELİRLENMESİ ÖZET Bu araştırmanın amacı; fen ve teknoloji öğretim programının özelliklerini, kullanılan ölçme ve değerlendirme yöntemlerini ve bu yöntemlerin öğretim sürecindeki önemini belirlemektir. Araştırma, Bartın ili Merkez ve ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 52 fen ve teknoloji öğretmenine uygulanan anket verilerine dayanmaktadır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS-12.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin düşüncelerine göre elde edilen bazı sonuçlar şöyle sıralanabilir: ? Öğrencilerin öğrenme sürecine aktif katılmaları gerektiğini düşünmekte, ? Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hayatı etkilediğini belirtmekte, ? Öğretimde çoğunlukla günlük hayattaki araç-gereçleri kullanmakta, ? Öğretim sürecinin öğrenci merkezli planlanması gerektiğini düşünmekte, ? Sıklıkla ölçme aracı olarak çoktan seçmeli testleri kullanmakta, ? Çoğunlukla meslektaşlarıyla işbirliği yapmakta, ? Çoğunlukla her ünite sonunda sınav yapmakta, ? Öğrencilere sınav sonrasında hatalarını görebilmeleri için sınav kağıtlarını göstermekte, ? Sınav sonuçlarını genellikle kısa sürede açıklamakta, ? Sınavları hazırlarken zaman zaman çeşitli soru tiplerinden yararlanmaktadır. Bu bulgulardan da görüldüğü gibi ölçme-değerlendirmede alternatif yöntemlerin kullanılmasında eksiklikler vardır. Öğretmenlerimizin bu nedenle gelişimlerinin temini sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
DETERMINING TEACHERS? VIEWS ABOUT SCIENCE AND TECHNOLOGY EDUCATION, USED STUDENT EVALUATION AND ASSESSMENT METHODS AND THEIR IMPORTANCE IN THE EDUCATIONAL PROCESSES ABSTRACT The purpose of this research was to determine the characteristics of the Turkish science and technology curriculum, and the student evaluation and assessment methods that are used in science and their importance in the educational processes. The study was based on survey data with participation of 52 science and technology teachers who work in state schools of Bartın. SPSS-12.0 (Statistical Package for Social Sciences) package programme was used in order to perform statistical analysis on the data obtained in the survey. Some of the findings which were obtained in teachers? opinions as a result of the research study may be arranged in order as follows: ? Thought that it was necessary for students to engage actively in the educational processes, ? Stated that scientific and technological developments have influence on life, ? Thought that study-centered teaching should be taken into consideration in planning the educational process, ? Generally use daily tools in education, ? Utilize multiple choise tests as measurement instruments in their classrooms, ? Cooperate with their colleagues in their schools, ? Mostly give an exam at the end of each unit, ? Generally show exam papers to their students in order to let them see their mistakes after an exam, ? Generally announce exam results in a short time period following an exam, ? Utilize different questions types in exams. As seen from these findings there are failure in utilizing alternative assessment and measurement techniques. Therefore, it is necessary to provide opportunities for teacher development in this respect.