İstanbul Üniversitesi Rektörlük binası örneğindeki kagir yapılarda deprem etkileri
Earthquake effects in the stone brick structures in the Rector's office building sample of İstanbul University
  1. Tez No: 105386
  2. Yazar: MUSTAFA AKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK BİNASI ÖRNEĞİNDEKİ, KAGİR YAPILARDA DEPREM ETKİLERİ Gelişmiş ülkelerden, az gelişmiş ülkelere kadar tüm dünyada konut sorunu önemini korurken, rasyonel bir üretim yapmak amacıyla çok sayıda konut yapım sistemi ortaya çıkmıştır. Bu sistemlerden herhangi birinin diğerlerine oranla üstünlüğü veya konut yapımı açısından uygunluğundan söz etmek mümkün değildir. Ancak belirli bir proje için, içinde bulunulan çevrenin ekonomik, doğal ve sosyal koşulları ve projenin kendine has gereksinimleri açısından bir değerlendirme yaparak en uygun sisteme ulaşılabilmektedir. Yapılan çalışmada halen en çok kullanılan malzeme olan taş ve toprak bünyeli yapı malzemelerin, kagir yapılar ve insanlar üzerindeki etkilerini tanımak, bu yapı malzemeleri ile inşa edilen ve binlerce yıldır insanlar tararından kullanılan kagir yapı tekniğinin konfor şartlan, dış etkilere dayanıklılığı ve statik etkilere karşı mukavemeti açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Kagir yapıların deprem karşısındaki dayanımının incelenmesi için İstanbul Üniversitesi Rektörlük binası model olarak seçilmiştir. Gerekli statik hesaplamalar seçilen model üzerinde yapılmıştır. İnsanoğlu tarafından imal edilmiş ilk yapı malzemesi olan tuğla ve doğal taş ile yapılan kagir yapıların yapı elemanları, dış etkilere ve depreme karşı dayanımı, insanlara sağladığı ısı geçişi, ısı depolama, nem geçişi vb. fiziksel özelliklerinin incelenmesinin yapı mühendisliğinde yeni çözümlerin geliştirilmesine yardımı olacaktır. Mustafa AKHAN Mayıs 2001 vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EARTHQUAKE EFFECTS IN THE STONE & BRICK STRUCTURES IN THE RECTOR'S OFFICE BUILDING SAMPLE OF ISTANBUL UNIVERSITY While the residence problem saves its significance all over the world from the developed countries to the under-developed countries, a number of residence building systems came out in order to make a rational production. It is impossible to mention about the superiority of any of these systems against the others or their conformity of in terms of residence construction. However, in addition to this, an evaluation is performed in respect to the economical, natural and social conditions of its environment for a certain project and the peculiar requirements of the project, and then the most appropriate system is reached. In the study carried out, it was aimed to recognise the effects of the building materials with stone and soil structures which is the mostly used material at present on the stone-brick buildings and on people, to examine the stone-brick structure/building technique built/constructed with these materials and used by the people for thousands of years in terms of the comfort conditions, and its resistance/endurance against the external effects and static effects. The Rector's Office Building of Istanbul University was picked up as an exemplary/sample building in order to examine the endurance of the stone-brick structures against earthquakes. The necessary static calculations were performed on the model selected. The impection/examination of the physical characteristics such as the structure elements, resistance against the external effects and earthquake, heat transmission provided to people, heat storage, humidity transmission etc. of he structure elements of the stone-brick structures that constructed by brick and natural stone as the structure material produced by human being will assist the structure engineering to improve some sort of new solutions. Mustafa AKHAN May 2001 vm