Mevcut tarihi yığma yapıların sismik performansının belirlenmesi ve güçlendirme yöntemi: İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası
The determination of seismic performance and strengthening method of existing masonry structures: A case of İstanbul University Rectorate Building
  1. Tez No: 632791
  2. Yazar: OĞUZ UZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÇOŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Tarihi yapılar ulusal kimliğimizi teşkil eden ortak değerlerimizdir. Tarihi değerlerimizi korumak için bu yapıların davranışlarını iyi irdelememiz gerekir. Bu yapıların, yığma malzemeler ile inşa edilmiş olması geleneksel inşaat tekniği öğretilerinin yanı sıra çeşitli dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Tarihi yapılar sismik etkiler gözetilerek tasarlanmamıştır, bu nedenle genellikle depremler karşısında iyi davranış gösteremezler. Bu yapıların ana taşıyıcı elemanı olan donatısız ve kalın taşıyıcı duvarlar dinamik yüklere karşı dayanıksızdır. Bu yapıların donatısız olmaları sünek davranışlarını sınırlanmakta, kalın taşıyıcı duvarları ise deprem kuvvetinin etkisini artırmaktadır. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması nedeniyle tarihi yığma yapıların deprem davranışlarının belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu yapıların deprem etkileri gözetilmeksizin tasarlanmış olmaları olası bir deprem durumunda büyük hasarlara ve hatta yıkımlara maruz kalmalarına neden olmaktadır. Yapı elemanlarının doğru şekilde, doğru parametreler kullanılarak modellenmesi kültürel değerimiz olan tarihi yapıların gelecekte de varlıklarını sürdürebilmelerine olanak sağlayacaktır. Bu amaca istinaden Beyazıt semtinde konumlanan İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası ele alınmıştır. Binanın doğrusal analizleri sonlu elemanlar programı olan Midas Gen ile kinematik limit analizi ise Pro_Cinem programı kullanılarak yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen verilere göre inceleme konusu bina için güçlendirme önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Historical structures are our common values that constitute our national identity. In order to preserve our historical values, we need to examine the behavior of these structures well. The fact that these structures were built with masonry materials brings along various disadvantages besides traditional construction technique teachings. Historical structures are not designed with seismic effects, so they usually do not behave well against earthquakes. Unreinforced and thick bearing walls, which are the main bearing elements of these structures, are resistant to dynamic loads. The lack of reinforcement of these structures limits the ductile behavior, while the thick bearing walls increase the effect of the earthquake force. Since our country is located in an earthquake zone, it is of great importance to determine the earthquake behavior of historical masonry structures. The fact that these structures are designed regardless of their earthquake effects causes them to suffer great damage or even destruction in the event of an earthquake. Modeling the structures elements correctly and using the right parameters will enable historical structures, which are our cultural value, to survive in the future. Based on this aim, Istanbul University Rectorate Building located in Beyazıt district was discussed. Linear analyzes of the building were made using the finite element program, Midas Gen, and kinematic limit analysis was made using the Pro_Cinem program. According to the data to be obtained as a result of the analyzes, a strengthening proposal has been submitted for the building under examination.